تاریخچه جبهه ملی ایران، ازانقلاب تا پلنوم- علی شجاع، قسمت اول- مردم سپاس‌گزار

۳۰ دی ۱۳۹۷

مقدمه :

بعد از خرداد ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۳جبهه ملی عملا غیر فعال بود و هر نوع  فعالیت سیاسی منحصر به دیدارهای خصوصی چند نفری و شنیدن اخبار روز و تفسیر وقایع بود .

تشکیلاتی برای هماهنگ کردن اعضا وجود نداشت، ولی بودند افرادی که در هرشرایط آمادگی شرکت در حرکت سیاسی داشتند . عده ای هم با داشتن اعتقاد به اهداف خود و داشتن سوابق عضویت در جبهه ملی معتقد به صبر وانتظار بودند تا با به وجود آمدن  موقعیت به فعالیت مجدد اقدام کنند. به قول مرحوم مویدزاده :” مقامات مسئول جبهه ملی بعد از خرداد ۱۳۶۰ به ایشان ماموریت دادند تا در ایجاد ارتباط بین اعضا کوشش کند و در دوران فترت اعضا به مطالعه و خودسازی مشغول باشند . ”

در سال ۱۳۶۴تا حدودی جو سیاسی کشور اجازه عمل به نیروهای سیاسی می داد. در این شرایط دفتر جمعیت دفاع از آزادی و حاکمیت ملت توسط همکاران دولت موقت مرحوم مهدی بازرگان و افراد خوشنام با تفاهم وشعار “عدالت اجتماعی و حاکمیت مردم” فعالیت خود را آغاز کرد.همچنین در نشست های خصوصی نیروهای ملی ،فکر تجدید فعالیت جبهه ملی به وجود آمد.

در تماس هایی که با اعضای شورای سال های قبل از ۱۳۶۰ به عمل آمد بعد از چند جلسه امکان تشکیل جلسه شورا یرای از سرگیری فعالیت جبهه ملی به وجود نیامد . لذا علاقمندان به فعالیت با ابتکار مرحومان علی اردلان و حسین شاه حسینی وسایر دوستان شروع به فعالیت کردند. ولی چون جبهه ملی زیر حکم ارتداد بود ، استفاده از نام جبهه ملی امکان نداشت.  لذا تصمیم گرفتند به مناسبت های تاریخی و انتقادهای سیاسی اعلامیه  صادر و ذیل اعلامیه ها ، امضای افراد شناخته شده جبهه ملی درج شود .

به این ترتیب دوستانی که علاقه به فعالیت داشتند ابتدا با گذاشتن امضا در اطلاعیه ها وبعد در تجمع های ماهیانه، عملا به فعالیت پرداختند . به این ترتیب به نام گروه حسن نیت حدود دوسال فعالیت علنی داشتند . با دستگیری و زندانی شدن مرحومان علی اردلان، حسین شاه حسینی ، مهندس موحد و توکل ،گروه حسن نیت عملا ادامه فعالیت امکان نداشت .خوشبختانه در طول این مدت فعالیت تعاونی  به نتیجه رسیده بود وبه مناسبت های مختلف با حضور تعداد قابل توجهی تجمع و دیدار می کردند .

در سال ۱۳۷۳ امکان فعالیت علنی برای جبهه ملی فراهم شد . در سال ۱۳۷۷ با گذشت سه سال انتظار این بود که در طول این مدت با توجه به شناختی که اعضای جبهه ملی از یکدیگر داشتند فراخوان و دعوت عمومی  ملاک انتخاب باشد . ولی متاسفانه در طول آن سه سال انتخاب افراد به صورت گزینشی و سلیقه ای صورت می گرفت و اگر عده ای هم به صورت داوطلبانه وارد تشکیلات شدند این ترتیب عضویت اعضا را در چهارچوب اساسنامه نمی دانستند ولذا با استفاده از اساسنامه جبهه ملی تقاضای برگزاری پلنوم را مطرح کردند.

حرکت ذکر شده بخشی از تاریخ جبهه ملی می باشد و توقع این بود که مسئولین ، لطف و توجه بیشتری به آن وقایع می کردند .در حالی که درمجموعه نشریات جبهه ملی که به صورت کتاب چاپ شد هیچ اشاره ای به آن نشد . حقیقت این که چون بعضی مسئولین مسلط بر تشکیلات نقشی در آن وقایع نداشتند علاقه ای هم به یادآوری آنها نشان  ندادند.

مطالبی که در یادداشت های بعدی ملاحظه خواهید کرد در سال های گذشته نوشته شده  و در آن زمان نشرآن را با توصیه بعضی از دوستان صلاح ندانستم. ولی امروز که مشاهده می کنم همان وقایع پیش آمده اقدام به نشر آن را ضروری دانستم .زیرا این سوال بین دوستان تکرار می شود که با وجود جبهه ملی پنجم ، جبهه ملی ششم چرا؟

می گویم آزموده را آزمودن خطا است . گرچه چاره کار برای انتخاب اعضای شورا برگزاری پلنوم است ولی چهار سال تعویق پلنوم گذشته وشکل اجرا و بهره برداری از آن بر خلاف خواست و درخواست کنندگان ، تجربه ای است که اقدام کنندگان تاسیس جبهه ملی ششم راه رفته رادوباره طی نکنند .

 

 

مردم سپاس گزار

چند روز مانده به ۱۴ اسفند  ١٣۵٧ همه جا صحبت از سالگرد وفات زنده ياد دکتر مصدق بود. روز موعود مردم قدر شناس بعد از ٢۵ سال چه آنهايی که دوران نخست وزيری ايشان را ديده بودند يا نسلی که حماسه مبارزات و خدمات آن بزرگ مرد تاريخ معاصر ايران را شنيده بودند ، از تهران و شهرستان ها  برای تجديد عهد و سپاس به احمدآباد محل سکونت سابق و مزار موقت او می رفتند[۱] .

به علت کثرت وسائط نقليه، عبور از زير گذر جاده کرج- قزوین  و جاده نظرآباد به احمدآباد امکان حرکت  وجود نداشت و اين مسافت طولانی را جمعيت به حالت پياده طی می کردند و بين راه با شربت و شيرينی تهيه شده توسط مردم پذيرايی می شدند.

اميدها زنده شده بود .رفتن بر مزار بنيان گذار نهضت ملی ايران،  آيا نويد تداوم نهضت بود؟

با باز شدن جو سياسی کشور اکثر نيروهای سياسی اعم از راست يا چپ با انتشار اعلاميه و نشريات و تظاهرات حضور خودشان را اعلام می کردند. جبهه ملی ايران هم  به علت جو خفقان و دستگيری سران آن و ممنوعيت فعاليت،  در حال صبر و انتظار به سر می برد و در ۱۵ سال گذشته فعاليتی نداشت.

باپیروزی حرکت انقلابی مردم  و تغيير حکومت ، به همت اعضا و رهبران سابق جبهه ملی ساختمانی در خيابان کارگر جنوبی به عنوان باشگاه اجاره شد و مرکزيتی برای تجمع علاقه مندان و حضور اعضا به وجود آمد.

به تدريج اعضای سابق و فعالين گذشته برای حضور و ثبت نام به باشگاه آمدند. با تجديد اساسنامه و اعلام اهداف جبهه ملی در روزنامه ارگان و برگزاری جلسات سخنرانی  و استقبال مراجعه کنندگان ، سازمان های فرعی و صنفی تشکيل شد. روزنامه جبهه ملی با تيراژ قابل توجهي منتشر و دست به دست و گاه ناياب می شد  .

به تدريج  مواضع جبهه ملی با حاکميت فاصله پيدا می کرد. وزرا و کارگزاران از اعضای جبهه ملی که در دولت موقت با آقای بازرگان همكاري داشتند ، تدريجا مستعفی يا کنار گذاشته شدند. در سال ۱۳۶۰ با مطرح شدن لايحه قصاص از طرف حاکميت ، جبهه ملی در مقابل اين لايحه موضع انتقادی و اصلاحی گرفت .طبق تصميم هیات اجرائی جبهه ملی و با تصويب شورا قرار شد ميتينگی به مناسبت اعلام مواضع و نظريات جبهه ملی در ميدان فردوسی برقرار شود .در پی اعلام  محل ميتينگ در روز موعود به تدريج  مردم در ميدان فردوسی و اطراف آن تجمع کردند. قرار بود بعد از چند سخنرانی،  قطعنامه مراسم قرائت شود.

ميدان فردوسی و خيابان های منتهی به ميدان مملو از جمعيت بود و مقدمات برای شروع مراسم آماده بود که ناگهان عده ای با سلاح سرد و شعارهای ضد ملی به ميان جمعيت آمدند و باعث به هم خوردن نظم جمعيت شدند .تعداد قابل توجهی از شرکت کنندگان که به صورت خانوادگی آمده بودند، ناچار در آن شرايط محل را به تدريج  ترک کردند .تظاھرات تا مقابل دانشگاه تهران ادامه داشت.در اخبار ساعت ٢  راديو،آيت الله خميني طي سخنانی ملیون را به عنوان مخالفت با لايه قصاص مرتد اعلان نمودند. اعلام اين نظر مخالفين حاضر در صحنه را جری تر كرد و باعث خشونت بيشتر آنها شد. روز بعد محل باشگاه مورد هجوم و تسخير قرار گرفت و کليه اموال تاراج و مدارک و اسناد موجود نابود شد .عده ای از رھبران جبهه ملی بازداشت و عده ای مخفی و گروهي ترک وطن نمودند.،چون نتیجه اتهام ارتداد مشخص بود.

از آن به بعد اعضاي جبهه  از طريق سازمانی با هم نداشتند ولی ديدارهايی چند نفره در منازل و پارک ها انجام می شد .آقايان محمد علی بهنيا و اعتصامی فر و من که مسئولين سازمان کارگران بوديم چندين بار به چيت سازی تهران، کشتارگاه و دخانيات برای ملآقات و ارتباط دوستان کارگر رفتيم ولی استقبالی نشد. با محدودیت فعاليت ، اغلب چند نفر طبق قرار قبلی در محلی تجمع می کردیم که صرفا جنبه شنیدن اخبار و تجدید دیدار داشت.

در اواسط سال ١٣۶۵ بهنيا به من اطلاع داد جلسه ای از دوستان تشکيل شده و من و تو هم دعوت شده ايم . بعد از حضور در جلسه مشخص شد حاضرين اعضای سازمان های مختلف جبهه ملي هستند . اعضائ جلسه آقايان: حسن طالبی ، حسين گلزار، جمال درودی،  مهندس مرتض بديعی، محمد ملک خانی، عباسقلی شهسواری، محمد علی بهنيا، توکل امير ابراهيمی و من بوديم و مطلع شديم جلسه ديگری به نام سازمان فرھنگيان با دعوت از چند نفر از اعضای ساير سازمان ها تشکيل شده است.

رابط ما با مرکزيتی که از چگونگی آن اطلاعی نداشتيم آقای مهدی موئیدزاده بود. به طوری که بعدها ايشان اظهار کرد بعد از خروج آقای کريم سنجابی و زندانی شدن تعدادی از رهبران در آن شرايط ، از طرف هیات اجرائی به ايشان ماموريت داده شد که سعي در حفظ رابطه بين اعضا نمايد..

در يكي از جلسات اطلاع دادند که آقای حسن طالبی قرنطينه شده و حضورشان در جلسات صلاح نيست. چون علت آن با توضيحاتی که آقای طالبی به ما داده بود چندان مهم نبود و از طرفی شخصيت مطلع و صاحب نظري چون ايشان نقش مهمی در جلسات ما داشت ، ما به همكاري با ايشان ادامه داديم . شايد به اين علت و يا به دليل ارتباط و همكاري ما هيات حسن نيت بود كه سبب شد ارتباط ما با آقاي مويدزاده قطع شود.

ولي جلسات ما به طور مرتب تشکيل می شد و اطلاعی از وجود مرکزيت يا شورا نداشتيم. در هم ان ايام سازمان سیاسی جديدی به نام “جمعيت دفاع از آزادی و حاکميت  مردم” تشکيل شده بود  ما اطلاع داشتيم چند نفر از رھبران و اعضای جبهه ملی ، منجمله آقای علی اردلان عضو شورای جبهه ملی در تاسيس آن مشارکت داشتند. ما از ايشان دعوت کرديم تا در يکی از جلسات ما شرکت و در مورد جمعيت دفاع و همكاري با جمعيت توضيحاتی برای اطلاع ما بدهند.

ايشان دعوت را قبول و در يکی از جلسات ما حاضر شدند و اظهار نمودند : من بعد از زندان در سوم شهريور ۱۳۶۰ به مدت ۳۰ ماه تا ٢٨ اسفند ١٣۶٢ که آزاد شدم اميدی به سالم بودن بعد از آزادی نداشتم . اما با وجود همه سختی ها حاضر نبودم يک ساعت خانه نشين شوم . متاسفانه اکثر دوستان آمادگی فعاليت سياسی نداشتند. بعد از جلسه دهم  اسفند ۱۳۶۴ که با شرکت تعدادی از اعضای شورا تشکيل شد به کلی از آنها نااميد شدم .من و چند نفر از دوستانی که در دولت موقت آقای مهندس بازرگان هم کار بوديم به اميد حرکتی به نفع مردم جمعيت را تشکيل داديم و پس از تنظيم منشور و اساسنامه، روز ٢۶ اسفند ١٣۶۴ در مصاحبه مطبوعاتی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی موجوديت جمعيت را اعلام کرديم و از آن زمان به طور علنی و رسمی به فعاليت پرداخته ايم.

حضور آقای علی اردلان در جلسه ما باعث شد اين ارتباط برای سالهای بعد تداوم داشته باشد و در حرکتی که بعدهابه نام گروه حسن نيت معروف شد مشارکت کنيم.

آقای علی اردلان ھرگز از اعتلای نام جبهه ملی و مطرح بودن آن غافل نبودند .حاصل زحمات ایشان تجمع بيشتر دوستان و صدور اطلاعيه به مناسبت ها مختلف بود. ذيل اين اطلاعيه ها را عده ای به طور داوطلبانه امضا و منتشر کردند  .

پس از انتشار اولین اطلاعيه به مناسبت  ۳۰ تیربا دعوت از امضا کنندگان ذیل اطلاعیه ، اولين جلسه عمومی و نشست های بعدی شروع و تا خردادسال ١٣۶٧ که پايان فعاليت گروه حسن نيت بود ادامه داشت. گفتگو ها و بحث هاي انجام شده و تصميمات گرفته شده در طول فعاليت به شرح صورت جلسات و در صفحات بعد به نظر خواهد رسيد.

 

 

 

 

 

 

 

صورت جلسات گروه حسن نيت

جلسه اول -دوشنبه ١٢ خرداد  ١٣۶۵

ساعت ۶ بعد از ظهر جلسه تشکيل شد .درباره علت تشکيل جلسه توضيح داده شد که در اثر مذاکرات زيادی که بين دوستان جبهه و علاقه مندان به فعاليت به عمل آمده همگي موافق به انجام کار قانونی و علنی هستند و چون متاسفانه از نشست های متعدد با (شورا) نتيجه ای گرفته نشد ، اينک خواستار اخذ تصميم و انجام کار مناسب می باشيم. درباره مذاکرات و تصميمات آخرين جلسه شورای مورخ ٢۵ اسفند ۶۴ از کسانی که در آن جلسه بودند و اینک در این جلسه حضور دارند  توضيح خواسته شد .گزارش شد که این نشست ها به عنوان معارفه يا مذاکرات مقدماتی تلقی گرديد و مطالب به طور حاشيه ای مطرح شد و بدون نتيجه و تعيين تکليف و وقت بعدی جلسه خاتمه يافت و ضرورتی برای تشکيل مجدد آن نديدند و قرار شد در صورت لزوم برای تشکيل جلسه بعدی اطلاع داده شود  .

گفته شد بهتر است در انتظار تشکيل آن جلسه نباشند و همين عده که اکنون آماده و مهيا برای فعاليت هستند به کار بپردازند .در صورتی که همكاران ديگر جبهه حاضر به فعاليت و انجام کار شدند از همكاري و تشريک مساعی آنان استقبال شود. گفته شد: چون اثر اتهام غيروارد ارتداد به جبهه در اذهان عده ای از معترضين وجود دارد ممکن است درباره فعاليت علنی مزاحمتی ايجاد گردد. لذا بدون عنوان نام جبهه ملی ولی با نام يک عده شناخته شده فعاليت شود. مطمئنا همان تاثير را خواهد داشت و در بازکردن فضا و جو و رفع اختناق موثر است و جهت حفظ موجوديت جبهه ملی ضرورت دارد  .

گفته شد: ضمنا بايستی در رفع محضور و فعاليت علنی جبهه هم  بررسی و اقدام شود.

گفته شد: در شرايط موجود بعضی از همفكران حاضر به فعاليت نيستند و اعتقاد به فعاليت علنی به دلائل مختلف ندارند .در اين صورت اين اشخاص نبايستی مانع فعاليت و کار ديگران شوند و به انتقاد بپردازند .بايستی مجال بدهند آنانکه آمادگی دارند در راستای اهداف جبهه ملی فعاليت کنند و اهداف جبهه ملی را ترويج دهند و مردم را آشنا سازند و خاطرات و خدمات جبهه را در نظر مردم بيدار سازند.

گفته شد: در گذشته جبهه سازنده نبوده و نگذاشته اند افراد جوان و خون تازه وارد جبهه شود. بديهی است فعاليت به موقع،  يکی از موجبات جلب اشخاص می شود.

گفته شد: موضع گيری در مقابل هم  ( چه اشخاص و يا هر يک از ارکان جبهه به هيچ وجه مصلحت نيست) و جدا بايستی از آن احتراز و حتی المقدور همکاری همگان جلب شود. پس از مذاکرات مشروح بالا به شرح زير جمع بندی و نتيجه گيری شد.

۱-فعاليت اين جمع ادامه يابد ، بدون عنوان و رسميت ولی در راستای اهداف جبهه ملی باشد.

۲-مقرر شد: هر يک از آقايان اعضای شورا يا فعالين که آماده برای همكاري باشند از آنان دعوت به عمل آيد .

۳-در صورت نياز و اخذ تصميم برای صدور نشريه با امضای داوطلبانه اشخاص مبادرت گردد.

۴-از هر يک از آقايان اعضای جبهه خواسته می شود که بيانیه( نشريه) را در صورت تمايل امضاکنند .

۵-مقرر شد: اولين بيانيه برای ۳۰ تير ماه تهيه شود و به نحو مذکور به امضا برسد.

۶-مقرر شد: که جهت رفع محضور فعاليت هاي علني جبهه  ، بررسی به عمل آيد و نتيجه بعدا اعلام گردد .

تصميمات بالا به اتفاق آراء مورد تاييد و تصويب گرديد.

حاضرين جلسه آقايان : حسن لباسچی، هرمزان فرهنگ ، حسين شاه حسينی،  داوران، مهندس موحد،  ابراهيم عینکچی، محمد توسلی، تيمسار مجللی،  ناصرموسوی ، حاج مانيان، علی اردلان، توکل امير ابراهيمی ، حسن طالبی، علی شجاع ، مرتضی بدیعی، جمال درودی، حسین گلزار ، محمدعلی بهنیا ومحمد ملک خانی

 

جلسه  دوم – چهارشنبه۴/۴/۱۳۶۵

جلسه تشکيل و صورت جلسه قبلی خوانده شد و  پس از مذاکرات به تصويب  رسید و مقرر گرديد به صورت برنامه کاری جلسات تلقی گردد  .

بيانيه روز ٣٠ تير طبق تصميم جلسه قبلی تنظيم و قرائت و پس از بحث و مذاکره تصويب شد. مقرر گرديد برای امضا رسانيدن افراد جبهه ملی همه کوشش به عمل آورند و سعی شود به امضا کسانی که مورد بحث نباشند و حتی المقدور زير سوال قرار نگيرند برسد.

جلسه ساعت ٨ رسميت و تا ساعت ۵/۱۰ ادامه داشت

حاضرین در جلسه : حسن لباسچی، حسین شاه حسینی، دکتر داوران، توکل امیر ابراهیمی، تیمسار مجللی، ناصر موسوی، مانیان ، ابراهیم عینکچی، محمد توسلی، هرمزان فرهنگ، مهندس نظام الدین موحد،حسن طالبی، حسین گلزار ، جمال درودی، مرتضی بدیعی، محمد ملک خانی، عباسقلی شهسواری، محمدعلی بهنیا و علی شجاع.

جلسه بعد به روز ۲۵/۴/۶۵ موکول شد.

جلسه – ۲۵/۴/۱۳۶۵

ساعت ۸صبح چهارشنبه ۲۵/۴/۶۵  جلسه تشکیل شد.درباره بیانیه قرار شد پس از اضافه کردن دو سه نام هر چه زودتر چاپ و منتشر شود. در مورد مسائل دیگر که در جلسه بعد مذاکره شود وجلسات هم فعلا مرتب با همان کسانی که قبلا بودند تشکیل شود ولی درباره ازدیاد افراد مطالعه و پیشنهاد گردد.

جلسه چهار شنبه- ۱/۵/۱۳۶۵

درباره پخش اعلامیه که دو سه روز است منتشر شده صحبت شد، تقریبا همه راضی بودند. برخوردهایی با اشخاص ذکر شده درباره بیانیه ۲۸ مرداد انجام شد و عقاید مختلف ابراز شد. اخذ تصمیم به جلسه بعد و اصلاح و تكميل متن نهايي این بیانیه موکول گردید .در مورد دعوت از دکترغنی زاده صحبت شد؛ موکول به بعد گردید. قرار شد آقایان ورجاوند و شهیدی دعوت شوند.  برای جمع آوری پول بیانیه، قرار شد کوشش شود تا هفته دیگر پرداخت گردد. درباره گردهم آئی امضا کنندگان مذاکره شود و مقرر گردید که ۱۵ مرداد اجتماعی بشود.

 

جلسه- ٨/۵/۶۵

درباره جلسات پيشنهاد شد که ثابت نباشد و به طور گردان برگزار شود. شاه حسينی گفت بهتر است ثابت باشد که متمرکز شود . قرار شد آقای لباسچی جلسات را اداره کند( طبق پيشنهاد آقای اردلان ) درباره ضيافت روز ١۵ مرداد گفتند به علت نبودن عده ای از دوستان بهتر است به بعد موکول شود. عجله لزومی ندارد. درباره اعلاميه ٢٨ مرداد صحبت شد و مطالب زير مطرح گرديد. قرار شد تهيه شود  وآقای اردلان  و لباسچی و ورجاوند و فرھنگ انجام دهند . رئوس مطالب گفته شد که در آن گنجانده شود. راجع به دريافت وجوه مخارج بيانيه مبلغی پرداخت شد و مقرر گرديد هر نفر ۲۰۰ تومان و از ديگران که بخواهند بيشتر کمک کنند استفاده شود.

 اولين جلسه عمومی- ۱۷ /۵/۱۳۶۵

ساعت ۵ در منزل آقای شاه حسينی طبق قرار قبلی با خود ايشان ۱۷ نفر بوديم . مطالب کلی گفته شد آقايان به طور كلي موافق با فعاليت قانونی بودند و خواستند در باره چگونگی آن مذاکره شود. آقاي لباسچی که در همراهي با مواضع بعضی دوستان خود موافق  انجام  اين کار نبود ، اعلام کرد با جمع بندی جديدي  كه کرده است  درنظر قبلي خود تجديد نظر كرده است ولي تعيين تكليف نهايي را  موکول به ملآقات دوستان خود کرد. ايشان همچنين مايل بود بدون تعيين وقت بعدی جلسه خاتمه يابد. ولی اصرار داشت که جلسه بعدی انجام شود. مقرر گرديد روز ٧ مهر آقايان درمنزل درودی حاضر و نيز غائبين هم  حضور به هم رسانند تا درباره نحوه عمل مذاکره شود.

حاضرين: علی شجاع، توسلی،  توکل امير ابرهيمي، مهندس موحد،  حسين گلزار، حسين نايب حسینی،حسن طالبی،  لباسچی، عينکچی،  شاه حسينی، اردلان،  حاج يگانه، مير محمد صادقی، غنی زاده، سرافراز، درودی،  محمد علی بهنيا،  محمد ملک خانی  .

 

جلسه عمومی – ۷ مهر ماه ۱۳۶۵

ابتدا در مورد اخبار مذاکره شد و جريان روز اوضاع مطرح گرديد، آنگاه در مورد تشکيل شورای جبهه ملی که قرار است در اين ماه تشکيل نشود مذاکره گرديد.

پيشنهاد شد در مورد تشکيلات و جمع کردن افراد جبهه ملی اقدام گردد. و ضمن آن اقدامی شود که ملی گرا بودن با مذهبي بودن مخالفتی ندارد. در مورد تشکيلات توضيح داده شد که نيازی به سازمان جديد و تشکیلات جديدی نیست ، بلکه اصل را بايد با هم  بودن دانست و به دنبال اين بود. در حالي که در رفع ارتداد از جبهه ملی بايد کوشش کرد. در پايان پيشنهاد شد جلسه  به عنوان  حسن نيت تلقی شده و معرفی شود تا بتواند در گردهم آوری اعضای جبهه ملی توفيق يابد و راه حل عملی برای تشکيلات جبهه پيدا کند .قرار شد برای جلسه آينده افراد نظريات خود را در صورت امکان کتبی ارائه دهند  .

حاضرين در جلسه توکل امير ابراهيمي،  مهندس بديعی،  بهنيا،  درودی،  شجاع، علی اردلان، حسين شاه حسينی، عسگری راد،  عينکچی،  لباسچی، مهندس موحد، ملک خانی،نايب حسينی، يگانه و حسن طالبی

غايبين: توسلی و سرافراز (مسافرت) ، دکتر غنی زاده ، مير محمد صادقی و  گلزار

ضمنا در اين جلسه موافقت شد هیاتی انتخاب شوند تا برنامه کاری موقت برای گروه تنظيم و به اطلاع جلسه عمومی برسانند تا در صورت تصويب مبنای عملکرد در جلسات بعدی باشد.

جلسه عمومی – ۱۵ آبان  ١٣۶۵

گزارشي در مورد بازتاب تشکيل جمعيت دفاع از آزادی و حاکميت مردم در اروپا و آمريکا و اثر فوق العاده خوبی که انتشار اعلاميه ٣٠ تير در اروپا و آمريکا داشته به اطلاع حاضران در جلسه رسيد.

گزارش کميته منتخب مطرح و دو ماده آن حذف و با ملاحظاتی تصويب گرديد.

به دنبال تصويب گزارش کميته منتخب تصويب گرديد ۵ نفر از بين گروه انتخاب گردد که با اعضای شورای جبهه ملی عضو گروه در اجرای مفاد بند۴ و۵و۶ پيشنهادی کميته همكاري نمايند. و آقايان مهندس موحد، جمال درودی و محمد علی بهنيا،  علی شجاع، توکل امير ابراهيمي براي اين منظور انتخاب شدند.

تصويب گرديد اعلاميه اي با امضا داوطلبان برای ۱۹ آبان سالروز اعدام دکتر فاطمی صادر شود.

همچنین تصویب شد به اطلاع گروه رسانيده شود که اعضای جبهه ملی در خارج از کشور درخواست نموده اند تا یک نسخه از آخرین اساسنامه جبهه ملی برای آنان ارسال شود تا وضع خود را با آن تطبيق دهند که تفاوتی به وجود نيايد.

حاضرين در جلسه آقايان:

حسين گلزار، حسين شاه حسينی،  علی شجاع، جمال درودی،  محمد حسن يگانه،  حسين نايب حسينی،  محمد ملک خانی، حسن لباسچی، مرتضی بديعی، علی اردلان،  ميرشمس شهشهانی،  هرمزان فرهنگ، محمد علی بهنيا، محمود مانيان،  توکل امير ابراهيمي،‌ابراهيم عینکچی،  نظام الدين موحد    .

 

پيشنهاد کميسيون منتخب درباره برنامه موقت (در جلسه عمومی)  حسن نيت

مصوب در  گروه حسن نيت-۱۵/٨/۱۳۶۵

۱-نام گروه حسن نيت می باشد.

۲-کليه فعاليت های گروه در جهت اهداف جبهه ملی خواهد بود.

۳-اطلاعيه و بيانيه ها فعلا با امضا افراد منتشر می شود.

۴-کميسيون پيشنهاد می نمايد برای اداره فعاليت هاي گروه از اعضای شورای جبهه ملی که بيانيه سی ام تير را امضا کرده اند دعوت به عمل آيد.

۵-کميسيون پيشنهاد می نمايد کميته اداره کننده با ديگر اعضای شورای جبهه ملی تماس گرفته از آنان بخواهدکه در صورت تمایل به فعاليت به گروه حسن نيت ملحق شوند .

۶- کوشش در جهت جذب و جلب افراد جبهه ملی که فعلا در اين گروه نيستند.

۷-کميسيون پيشنهاد می نمايد که در مرحله بعدی فعاليت های اين گروه بر مبنای الگوی گروه هاي ١۶ گانه صنفی صورت گيرد.

۸-هرگونه فعاليت هاي افراد در اين گروه داوطلبانه خواهدبود.

۹-کميسيون پيشنهاد می نمايد جلسات گروه حسن نيت حداقل ماهي يک بار تشکيل گردد و کميته اداره کنندگان گزارش اقدامات خود را به اطلاع گروه برسانند.

۱۰- کميسیون منتخب  پايان کار خود را به اطلاع می رساند.

 

جلسه  عمومی  – ۱۳/٩/۱۳۶۵

حاضرين در جلسه  آقايان: علی اردلان، توکل امير ابراهيميی، مهندس مرتضی بديعی،  محمد توسلی، جمال درودی، حسين شاه حسينی،  علی شجاع، ابراهيم عينکچی، هرمزان فرهنگ، حسين گلزار، گودرزی،  حسن لباسچی، محمد ملک خانی، مهندس نظام الدين موحد،  حسين نايب حسينی،  محمد حسين يگانه.

دعوت شده آقايان: اديب برومند،  دکتر حسين موسويان( نمایندگان جناح  مخالف فعاليت های اخیر)

۱-ابتدا سه گزارش ملاقات با اعضا شورا خوانده شد.

۲-مذاکرات مفصل در مورد کارهائی که اين گروه بايد انجام دهد و نامی که برای آن تعيين نموديم انجام شد.

۳-آقای دکتر موسويان در مورد تشکيل شورا و اينکه جبهه ملی با يک حالت قهرمانانه دست از فعاليت کشيده است و بنابر اين نبايد بدون توجه و برنامه کاری انجام داد. ايشان تاکيدكردند که همه ما معتقديم كه جبهه ملی بايد کار  وفعاليت داشته باشد. اما بايد دقت داشت که نوعی نشود که کارکردن ما بدتر از کارنکردنمان باشد.

۴-آقای اديب به اطلاع حاضرين رساند که به زودی شورای جبهه ملی را  تشکيل خواهد داد.

۵-در صحبت اعضا، لزوم توسعه تشکيلات ، خودسازی، تشکيل کادرهای تعليماتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت . دكتر موسويان گفت بايد در مورد مسائل روز توسط جبهه ملی در خارج موضع گيری شود . زيرا در داخل مملکت در موقعيتی که نمايندگان مجلس مجبورند سوالاتی را که از دولت کرده اند پس بگيرند. نبايد به دنبال کار سياسی رفت که فردا جبهه ملی به بيراهه کشيده شود و نام آن از بين برود .

۶-گفته شد چه كسي درباره جوان هايي که از راه جبهه ملی منحرف شده و از بين  ما رفته اند مسئول است. ما بايد خود را مسئول بدانيم چون نتوانستيم آنها را نگاه داريم.

۷- در مورد لزوم تمرکز و اطاعت از مرکزيت مذاکره و اعلام شد که انضباط بايد کاملا رعايت شود.

۸-تاکيد شد که بايد در صحنه باشيم و نبايد کاری کنيم که به فراموشی سپرده شويم و در اين راستا تشکيلات و ارتباطات و تحليل های سياسی همه بايد مورد توجه مرکزيت قرار گيرد.

گزارشات کميسيون تعيين شده برای ملاقات با آقايان اعضای شورا جبهه ملی که در جلسه ۱۳/۹/۶۵ قرائت شد.

گزارش ٢/٩/۱۳۶۵-ملاقات با آقاي دكتر مسعود حجازي

.آقای دکتر خودشان درب را به رويمان باز کردند پس از مقدمات و احوالپرسی آقای مهندس موحد دليل ملاقات و ماموريت ما را بيان کرد . اين که گروهي به نام حسن نيت از سوي عده اي از اعضاي جبهه ملي تشكيل شده و  از شما به عنوان عضو شورای مرکزی می خواهند که درموردمشاركت و فعاليت خودتان در شرايط فعلی نظرتان را اعلام کنيد.

مجموعه حرفهای ايشان بر دو محور بود. يک اين که ايشان ضمانت ملکی يکی از دوستان را بالغ بر سه ميليون تومان بوده پس از گذاشتن مهلت قانونی تبديل به معرفی خود در هر ماه نموده و جواز کسب يکی ديگر از دوستان نيز تضمين ايشان است و علاقه ای ندارند در جريانی وارد شوند که از کم و کيف ماهيت آن اطلاعي ندارند  و همچنين درصورت شدت عمل در بازجويی حتی اگر ملزم به سوگند خوردن باشند چيزی برای گفتن ندارند  .

دوم اينکه معتقد بودند که حاکميت به شدت ضعيف شده و فشار  نارسائی هاي اجتماعی و اقتصادی و مسائل جهانی در تضعيف رژيم به طور مستمر قابل توجه است لذا ماهيت رژيم ايجاب می کند هر قدر پايگاه های سياسی خود را از دست می دهد، برای بقای خود شدت نشان دهد. رژيم  بخصوص در مقابل گروه  های متشکل خاصه جبهه ملی دارد که اصالت آن ثابت شده حساسيت دارد و همچنين معتقدند که گروه هايي مثل نهضت آزادی و شخص بازرگان فقط به خاطر شخص امام خمينی آن هم  در محدوده تعيين شده حق اظهار نظر و مخالفت دارند و جبهه ملی در چنين شرايطی صحيح نيست فعاليت علنی و چشمگيری انجام دهد . چون بعد از سال ١٣۶١ تقريبا وضع اکثر اعضا و نحوه ارتباطات جبهه را در اثر تحقیق مداوم و پيگيری می كنند ولی تا زماني که حرکت هاي جبهه ملی تهديد کننده نيست فعلا کاری نخواهند داشت. ولی اين دليل نمی شود که ارتباط و ملاقات ها قطع شود ولی نه به صورت تشکيلات کاملا سياسی.

آقای دکتر گفتند در حرکت هاي سياسی ، زمان نقش مهمی دارد. يک فرد يا گروه سياسی بايد زمان را تشخيص دهد و به موقع حرکت خود را شروع کند .

آقای درودی اظهار کردند ما فعاليت هاي خودمان را بعد از سال ۱۳۶۱ در بدترين شرايط حتی در پارك ها و داخل اتومبيل ادامه داده ايم ، ولی بيشتر از اين نمی توان افراد حوزه ها را  سرگرم کرد . ما آمده ايم از شما دعوت کنيم همراه بقيه آقايان اعضای شورا تشريف بياوريد و بگوييد چه بايد بکنيم.

آقای دکتر همان توضيحات قبلی را در مورد معذوريت خودشان با بيان ديگری فرمودند.

من هم  به عرض ايشان رساندم که گويا سوء تفاهم شده، اولا هيچ کس تصميم نگرفته که فعاليت علنی جبهه ملی را اعلام کند و اصولا چنين بحثي هم پيش نيامده است. ما به همت بعضی از دوستان به دنبال اعلاميه ۳۰ تير  به عنوان بزرگداشت اين روز دور هم  جمع شديم. قرار شد دوستان پيشنهاداتی بدهند. در مورد اين که چه بايد بکنيم و پس از چند جلسه اعضای گروه ما مامور شدند به تک تک آقايان اعضای شورا مراجعه و ايشان را دعوت کنند و آقايان بگويند که ما چه بايد بکنيم ، ولی متاسفانه عده ای از دوستان اين عمل ما را که جز حسن نيت نيست ، محکوم می کنند. ما نمی گوييم شما راسا فعاليت سياسی خودتان را شروع کنيد ، بلکه نظرتان را در مورد حرکت ما بفرمائيد ضمنا از راهنمايي و همكاري  دريغ نفرمائيد.

در آخرين دقايق آقای مهندس موحد ضمن تشکر از پذيرفتن گروه توسط آقای دکتر، آمدن گروه و حرکت کل گروه حسن نيت را صرفا  به اميد يافتن تفاهم و تحرک در شورا دانسته ، اضافه کردند که موقعيت شما را درک می کنم.

يک بار ديگر من خواهش کردم آقای دکتر نظر خودشان را در مورد گروه حسن نيت بگويند. چون متاسفانه عده ای از دوستان ممکن است در مورد گروه حرفهايی خلاف واقع بگويند که متاسفانه گفته اند که اين يک حرکت انحرافی است .ايشان گفتند من تک تک آقايان را می شناسم به خصوص آقای اميرابراهيمي را از سال ۱۳۲۷ و در حسن نيت اين حرکت و گروه جای شک نيست.

 

۲-گزارش ۵/٩/۱۳۶۵

ساعت ۵۰/۱۰ صبح موفق به ديدن آقای غضنفری شديم. آقای اميرتوکل ابراهيمي هنوز نيامده بودند .آقای درودی هم  به علت تاخير آقای غضنفری رفتند تا به قرار بعدی ما برسند. حدود ساعت ١١ آقای ابراهيمي هم آمدند و به اتفاق آقای بهنيا سه نفری گفتگو را شروع کرديم.

در مورد چگونه به وجود آمدن گروه حسن نيت و نتيجه مذاکرات و انتخاب خودمان ا برای ملاقات با اعضاي شورای مرکزی به اطلاع ايشان رسانديم. ایشان  مسئله کنگره سال ۱۳۴۱ را که بعضی برخوردها و اختلافاتی با آقای بازرگان و جبهه ملی در آن رخ داد  را تعريف کردند و نهايتا اين طور نتيجه گيری کردند که حرکت گروه حسن نيت در ارتباط با جمعيت دفاع از آزادی و بالاخره نهضت آزادی است و کنترل کننده اين جريان آقای بازرگان هستند .مدتی بحث ما طول کشيد تا ايشان قانع شدند که گروه حسن نيت هيچ ارتباطی با جمعيت نهضت آزادی و جمعيت دفاع از آزادی ندارد و وجود بعضی از اعضای هیات موسس جمعيت در گروه مسئله جداگانه ای است.  کما اينکه  از اعضای فعال جبهه هم  در اين گروه هستند. ايشان حرکت گروه حسن نيت را يک حرکت انحرافی دانسته و معتقدند در طول سال های گذشته چندين بار چنين جريان هايي پيش آمده و ما اگر معتقد به اصالت و جبهه ملیو رهبري دکتر مصدق باشيم ، بايد تابع تشکيلات باشيم اين عمل کار شما خلاف اصول تشکيلاتی بوده است  .

اظهار شد: شما صحبت از کدام تشکيلات می کنيد؟ اگر واقعا انضباط و تشکيلات وجود داشت ما امروز خدمت شما بوديم؟

حال هم  نيامده ايم برای شما تعيين تکليف کنيم، فقط تقاضا داريم شما هم  مثل چند نفر ديگر از اعضای شورای مرکزی دعوت ما را بپذيريد .به خصوص شما که عضو هیات اجرائی هستيد تشريف بياوريد و بحث کنيد و تصميم بگيريد که چه بايد کرد  .

ايشان فرمودند من نظريات خودم را گفتم و امکان ندارد من در آن جمع حضور پيدا کنم . شما حرف هاي مرا اطلاع دهيد. گفته شد شما که يک رجل سياسی با چهل سال سابقه مبارزه هستيد اميدواريم با عرض معذرت شهامت دفاع از عقايد خودتان را در جمع داشته باشيد. اگر نظر شما و آنهايی که هم فکر شما هستند برای گروه منطقی بود دليل ندارد که پذيرفته نشود. پس از مدتی بحث ايشان قبول کردند که گروه هيچ وابستگی به جمعيت دفاع از آزادی ندارد. فرمودند اگر اين طور است گروه در چهار چوب همين تشکيلات فعاليت کند و در بهبود نقایص و کمبودهای آن کوشش کند.

 

۳-گزارش ملاقات با آقای دکتر حسين موسويان ۶/٩/۱۳۶۵

ساعت ۵/۴ بعد از ظهر در اول خيابان اميريه در محل مطب دکتر موسويان به ديدن ايشان رفتم و مانند ساير مراجعين به نوبت در اطاق انتظار نشستم. نوبت که به من رسيد طبق معمول پس از احوالپرسی، سئوال چه خبر از من شد و من خلاصه ای از هدف دوستان جمع شده در گروه حسن نيت را به ايشان گفتم . ايشان ضمن تاييد حرکت ، اعتقاد داشتند جبهه ملی در اوج قدرت ناچار به محدود کردن فعاليت است و در  انتظار موقعيتی است که مجددا با قدرت فعال شود .در شرايط فعلی چنين امکانی با توجه به عملکرد حاکميت وجود ندارد  و هر نوع حركت منکوب خواهد شد .احساس کردم ايشان عقيده و علاقه ای به همكاري ندارند لذا خواهش کردم در جلسه عمومی ما شرکت کنند و همين مطالب و نظريات خودشان را در جمع بگويند . قرار شد در جلسه ۱۳/٩/۶۵ شرکت کنند . در خاتمه دو جلد کتاب خاطرات و تالمات دکتر مصدق را به عنوان ياد بود تقديم کردم و با توجه به موقعيت مطب و در انتظار بودن مراجعين ، مطب را ترک نمودم.

جلسه عمومی حسن نيت –۴/۱۰/۱۳۶۵

جلسه عمومی حسن نيت  ساعت ۱۶:۳۰ روز۴دی ۱۳۶۵ تشکيل شد  .

حاضرين آقايان: درودی، بهنيا، گلزار،ملک خانی، گودرزی، شجاع، اردلان، توسلی، عينکچی، مانيان، شاه حسينی

گزارش آقای شاه حسينی

۱-روز سه شنبه ٢۵ آذر هشت نفر اعضای شورا بوديم آقايان: اديب برومند،  حسن شهيدی، شاه حسينی،مهندس خليلی،ورجاوند، لباسچی،موسويان . نتيجه آنکه با فعاليت موافق نيستند و مقرر شد که آقايان شهيدی و اديب برومند مطالعه کنند و اعضای شورا را مجددا دعوت بکند تا اخذ تصميم گردد.

ضمنا آقای شاه حسينی موضوع دعوت از مسولان جمعيت دفاع از آزادی را برای برگزاری روز ۱۹ آذر به وزارت کشور گزارش دادند . همچنين درباره مسئله موضع جمعيت روی فعاليت اعضای جبهه که زير پوشش جمعيت به فعاليت پرداخته اند ولی بودن جمعيت را متوجه اعضای جبهه می دانند.

درباره انجام وظايف بدون نام جبهه ولی با اهداف مذاکره شد.قرار شد از ميان اعضاي جبهه به جمع آوری اعضا… بپردازيم و اتکای به اينکه بايد کار کرد  .

پيشنهاد شد در باره  چگونگی نحوه کار و جمع آوری دوستان معتقد و گروه ها برای فعاليت بحث و گفت وگو شود.

پيشنهاد شد برای شرکت در سالگرد جهان پهلوان تختی، امضا کنندگان اعلاميه جمع شوند.

قرار شد: آقای شاه حسينی ترتيب بدهند. آقايان ملک خانی و گلزار همكاري کنند. آقايان امير ابراهيمی و شجاع قرار شد  به عنوان  دبير جمعيت به اشخاص خبر بدهند.

جلسه بعد ۵ شنبه ١١ دی ماه منزل آقای گلزار حاضر شوند.

جلسه عمومی حسن نيت١/۱۰/۱۳۶۵

حاضرين: گلزار، مجللی، ملک خانی، درودی،  شجاع، ورجاوند، شاه حسينی، بهنيا، عسگری، مهندس بديعی،  عينکچی،  اميرابراهيمي، توسلی،  مهندس موحد، اديب برومند،  علی اردلان و شهشهانی  .

به دو نفر آقايان مهمان دعوت شده ( اديب برومند،  دکتر ورجاوند) اعضای شورای جبهه ملی شرح و توضيح لازم داده شد که منظور از اين جلسات ارتباط بيشتر با آقايان است. گزارش از سير مذاکرات راجع به جلسات گذشته داده شد.

پيشنهاد شد: مذاکراتی به وسيله نامه با ساير اعضای شورا انجام شود.

پيشنهاد شد: متن نوشته شده برای ياد بود سالگرد تختی خوانده شود  . پس از مذاکراتی جلسه خاتمه یافت .

جلسه عمومی حسن نيت -دوشنبه ۶/١١/۱۳۶۵

با حضور آقايان: اردلان،  دکتر داوران،  مهندس موحد،شجاع،  دروّدی، ملک خانی،  گلزار، شاه حسينی،  طالبی، نايب حسينی، مجللی، دکتر لباسچی، دکتر مصلح پور، بهنيا، توسلی، عينکچی  .

۱-گزارش مراسم شرکت در سالگرد وفات جهان پهلوان تختی در ابن بابويه و چگونگی توزيع اعلاميه مربوطه توسط آقای شاه حسينی به عمل آمد.

۲-آقای دکتر داوران گفت: اوضاع کشور با نابساماني های اخير توسط عراقی ها و از بين رفتن مردم و شهرها بحرانی است ، بايد متناسب وضع روز و با توجه به کارهای اساسی مملکت و برای رفع نابساماني ها فکری بشود،  نسبت به وقايع و روزهای تاريخی گذشته فعلا مطلبی نيست و مطرح نيست،  ۵ نفر انتخاب شوند که کارها را انجام دهند. لازم نيست همه ما در همه ی جلسات حضور داشته باشيم،  کارها تقسيم شود و برای جمع آوری دوستان  تلاش گردد و مسئوليت کار هر شخص معين باشد.

۳- آقای گلزار: بايد کارکرد . فعاليت ها درهمه ی زمينه هارا معين کنيم .به دليل اين كه برنامه نداريم وقتمان تلف می شود.

۴-آقای لباسچی: قبلا بايستی تعيين شود چه کارهايی می خواهيم بکنيم آن وقت تشکيلات و برنامه تعيين کنيم . چون جز کارهايی که تا به حال کرده ايم کار ديگری نمی شود انجام داد.

۵-ملک خانی: چند نفر تعيين شوند که مسئوليت کارهارا بپذيرند.

۶-اردلان: هیات حسن نيت که قبلا تعيين شده است کار خود را کرده و به آقايان شورا مراجعه نموده بيش از اين نتيجه نگرفته اند . فعلا اهم  وظايف، جمع آوری رفقا و تبادل نظر با آنهاست که ببينيم چه بايد کرد؟

۷-آقای طالبی گفت برای ٢٢ بهمن بايد اعلاميه داد و وضع قبل از آن و علل پيدايش انقلاب را تشريح کرد.

۸-آقای اردلان گفت بايد ببينيم انقلاب به هدف هاي خود رسيده يا اساسا منحرف شده است؟

۹-آقای بهنيا: جبهه ملی اروپا اعلاميه ای منتشر کرده بايد ببينيم ما چه پيامی می توانيم به آنها بدهيم و ضمنا هر کار و زحمتی باشد  ، من با جان و دل انجام می دهم.

۱۰-آقای لباسچی گفت: ما فعلا قصد دادن پيام به آنها را نداريم. بايد ببينيم چه اقدامی ميسر است که بتوانيم انجام دهيم.

١١- آقای طالبی: ما بايد در اعلاميه  خود هدف های انقلاب را تشريح کنيم آن وقت معلوم می شود که آيا ما به هدف هاي انقلاب خود رسيده ايم يا نه؟

۱۲-آقای مهندس موحد گفت: سه ماه است اعضای حسن نيت با اعضای شورا تماس گرفته اند لکن آنها ترس دارند و حاضر به کار نيستند ما بايد خودمان کار کنيم. دادن اعلاميه برای تاريخ و مناسبت های گذشته لازم است لکن برای مسائل حاد روز هم بايستی اظهار نظر بشود.

۱۳-سرانجام پس از بحث و گفتگوهاي بسيار برای ادامه امور و تصميم گيری ،از طرف دوستان قرار شد با آقايان اديب برومند و دکتر ورجاوند مسائل روز و هم چنين مسائل گذشته را بررسی و اقدام لازم به عمل آورند.

 

 

جلسه عمومی – دوشنبه ۲۰/۱۱/۱۳۶۵

منزل آقای گلزار با حضور آقايان: اردلان، نايب حسينی،  طالبی، شجاع، دروّدی، بهنيا، ملک خانی،  شاه حسينی، گلزار،  لباسچی، توسلی،  دکتر مصلح پور، عسگری راد،  يگانه، عينکچی، غنی زاده  .

آقای لباسچی در گزارش کار شش نفر آقايان منتخبين جلسه گذشته گفتند: با آقايان دکتر ورجاوند و اديب برومند صحبت کرده اند. آقايان اظهار داشته اند امروز نمی توان به نام جبهه ملی هيچ گونه کار علنی انجام داد. ولی اگر آقايان دوستان اصرار به انجام کاری دارند می توانند به جمعيت دفاع از آزادی و حاکميت ملت مراجعه نمايند . ضمنا آقای دکتر ورجاوند گفتند بنده اين اعلاميه را امضا نمی کنم. آقای اديب هم به همچنين  .

آقای اردلان: از ابتدا  نظريه آقايان معلوم بود که به اين صورت است و تمايلی به انجام کار ندارند. البته ما هم  کار فوق العاده ای نمی خواهيم بکنيم. ولی بايد در صحنه باشيم و به قدر توان و امکان خود کار کنيم  .

آقای گلزار: ما نبايد بگذاريم نام جبهه ملی از بين برود و ضايع شود .جبهه بين مردم آبرو و احترام دارد و توده مردم و ملیون به آن علاقه دارند.

آقای شجاع: فعلا شوراي جبهه ملی وجود ندارد،هيچ گونه تشکيلاتی هم  ندارد. ولی اعضای حسن نيت که قبلا انتخاب شده بودند می توانند کار کنند. ولی هر بار ما کار را بی جهت به عهده شورائی که وجود ندارد محول می کنيم و از آنها انتظار کار داريم .در حالي که آنها علاقه ای نشان نمي دهند و اين درست نيست که ما هر بار منتظر آنها و نظرياتشان باشيم.

آقای مانيان: ما دنبال نام نيستيم ،همه عقايد ما را می دانند ولی اگر خود ما کار کنيم بالقوه همه ما را می شناسند  .

آقای طالبی: بنده ۴٠ سال عمر و زندگانی خود را در کارهای ملی و اجتماعی گذاشته ام و الان نمی توانم در خانه بنشينم ، خيلی متاسفم که اعضای شورا اين طور جواب می دهند .

آقای بهنيا: من از ٢٨ مرداد به اين طرف از رهبران جبهه ملی گله مندم هيچ کدام اقدام موثری نکردند و حتی يک کتاب هم ننوشتند که مردم را راهنمايي کنند و مردم هميشه  از آنها جلوتر بوده اند.

آقای شاه حسينی: هر کس آزاد است که هرکجا می خواهد برود لازم به اجازه کسی نيست و اساسا اين موضوع مطرح نيست .ما عده ای هستيم از افراد جبهه ملی که به اهداف آن اعتقاد داريم. عده ای از اعضای شورا که باقيمانده اند اعتقاد دارند نمی شود کار کرد. و عده ای هم مثل خود ما اعتقاد داريم که می شود کار کرد و می شود متناسب با جو موجود و در قالب همين اصول و اهداف کار انجام داد.

دسته بندی هم نمی خواهيم بکينم. عده ای می خواهندکه فضای سياسی باز شود و از موضع امن داخل گردند .آن وقت بيايند و خود را عرضه کنند در واقع پی فرصت مناسب می گردند. ولی ما نبايد بگذاريم چراغ جبهه ملی خاموش شود .حداقل کاری کنيم که سوسو بزند و آيندگان از ما گله نکنند و متناسب با جريانات روز و با رعايت اهداف خود کار کنيم .اين مطالب بايد در تاريخ کار ما ضبط شود تا معلوم شود هر يک چکاره ايم؟

آقای غنی زاده، من هميشه در روزنامه خود از مصدق و راه او نوشته ام . ولی رفقا بايد از لحاظ دادن مقاله و امور مالی نشریه افتخارات ملی را کمک کنند.

آقای اردلان، ما نبايد يکديگر را بکوبيم و تخطئه  کنيم . متاسفانه اين روش را توده اي ها در جامعه ما رواج دادند که بين گروه های مبارز اختلاف ايجاد کنند و کارشان به وحدت و نتيجه نرسد. بهترين کار اين است که ما فعلا دوستان رفقای همفکر سابق را جمع آوری کنيم. زيرا آنها را می شناسيم و می دانيم تا کی با ما می توانند حرکت کنند  .

آقای دکتر مصلح پور: ما بايد به فکر آينده باشيم .با مرحوم دکتر چمران و عده ای از دوستان در آمريکا که بوديم به نام جبهه ملی فعاليت می کرديم. متاسفانه اختلاف نظر نگذاشته  تاکنون به نتيجه برسيم.

سرمايه مصدق صداقت و فداکاری او بود. سرمايه ما هم همانست.اگر با هم کار کنيم افراد ناجور و نامناسب خود به خود حذف می شوند.

سرانجام پس از بحث و گفتگوهای بسيار ٧ نفر آقايان: اردلان، لباسچی، شاه حسينی،  دروّدی، شجاع،  ملک خانی و طالبی انتخاب شدند تا اداره امور جمعيت را به عهده داشته و با تشکيل جلسات بيشتر خود و بررسی مسائل روزمره با توجه به امکانات اقدام لازم به عمل آورند.

در پايان چون آقاي لباسچی از قبول کار و مسئوليت خود داری می نمود، شاه حسينی خطاب به ايشان گفتند:

بگذاريد اين چراغ روشن بماند و از کار امتناع نکنيد و رفقا هم همگي  آن را تاييد کردند  .

 

جلسه هیات منتخب حسن نيت-۲۳/۱۱/۱۳۶۵

۵شنبه ۲۳/۱۱/۶۵ ساعت ۱۰:۳۰ الی١٢:٣٠   مسئول جلسه: آقای لباسچی-  منشی جلسه: آقای ملک خانی

دستور جلسه: برای چه نشسته ايم و چکار می خواهيم بکنيم.

آقای اردلان: هدف از اين نشست رسيدن به اھداف جبهه ملی یعنی انجام همان فعاليت جبهه ملی می باشد يعنی منظور از جمع شدن همان جمع آوری دوستان سابق چه در شورا و چه در خارج و نيز کساني که با طرز تفکر ما موافق هستند به هم ارتباط دهيم که احتمالا بهتر است در قالبندی افراد در چهارچوب گروه های شانزده گانه باشد  .

آقای لباسچی: عطف به صحبت های قبلی آقای شاه حسينی اعلاميه بايد بر پايه اعلاميه چاپی ٢٢ بهمن سال گذشته و مدنظر گرفتن ديد جهانی جبهه ملی می باشد.

آقای طالبی: برای شروع کار بايد چند اصل را پذيرفته و بر مبنای اين اصول در پی شروع به فعاليت و توسعه آن باشيم و بی دليل دنبال افراد نبايد رفت. اولين اصل می بايستی بر پايه سه اصل اعلاميه آقای دکتر سنجابی باشد يعنی:  تحليل جامع و مشروحی بر مبنای اصل اول اعلاميه معروف آقای دکتر سنجابی تهيه و چاپ شود که منظور از تحليل دفاع از اعلاميه مزبور می باشد . زيرا برای شناخت بهتر مردم از دکتر سنجابی و رفع سوء تعبير از ايشان لازم است يک بحث تفصيلی تهيه شود تا هر فرد تازه وارد چه قديمی و چه جديد  اين اصل را خوانده و تایید کند چرا که تاييد آن مشخص کننده پذيرش اصول جبهه ملی می باشد.

آقای اردلان: متاسفانه بعضی افراد تشکيلات از اصول خود منحرف هستند و در اين باره صحبت فراوان شده و برای جلوگيری از اين انحراف ميثاق نامه ای تهيه شده که بر مبنای آن اصول ما مشخص است.

آقای شجاع: برای حداکثر استفاده از وقت لطفا برنامه ريزی نماييد و با تعيين هدف برای دستيابی به آن کوشش شود   .

آقای دروّدی: هدف ايجاد تحرک در جبهه ملی می باشد. نتيجه اين است که درهشت ماه فعاليت گذشته گزارشی تهيه شود و اينکه بعد ازهشت ماه اين جمع امروز ما به نام يک هسته ای از کل تشکيلات جبهه ملی می باشد .ارائه چنين گزارشی برای سران تشکيلات برای آتيه بسيار مهم خواهد بود  .

آقای لباسچی: چنين برنامه هايی برای ضبط در بايگانی و گزارش های آتی خواھد بود. اجازه فرمائيد شروع بحث اصلی ما بر خواندن “ميثاق” نامه باشد  .

آقای اردلان: “ميثاق “نامه را با صدای بلند قرائت می فرمايند.

آقای شجاع: تصحيح ميثاق نامه به طور جدی تر و دقيق تر و صحيح انجام شود تا مبادا مورد سوء تعبير شود .

آقايان دروّدی، لباسچی، و شجاع: در ميثاق هرگز راجع به رد قانون اساسی به صورت مکتوب صحبت و ذکری نشود .

آقای دروّدی: شعار ما در بدو انقلاب آزادی و استقلال بود ، ولی جمهوری اسلامی بعدا به آن اضافه شد.

آقای طالبی : انگيزه حرکت جبهه ملی بر مبنای سه اصل دکتر سنجابی بود. کساني که با سه اصل موافق باشند بيايند و درغير اين صورت نيايند.

آقای اردلان: سه اصل از طرف کليه احزاب ملی چون حزب ايران و … پذيرفته شده بود.این سه اصل بايد توجيه شود .اگر قبول داريم  به عنوان  اعتقادی و اصولی پذيرفته شود.

آقای شاه حسينی: متعاقب برگزاری جلسه ای در حضور آقايان عبدالرحمن برومند،  بختيار، فروهر،  شاه حسينی، سنجابی ومانيان،  آقای دکتر سنجابی مامور شدند با اختيار به پاريس بروند، يعنی هر تصميمی که آقای دکتر سنجابی می گرفتند مورد تاييد خواهد بود. در آن زمان آقای فروهر سخنگو بود. قبل از صدور اعلاميه های دکتر سنجابی مراتب را تلفنی به ما در ايران اطلاع دادند و بعد از دريافت تائيديه از طرف گروه مزبور ( که در بايگانی جمعيت مضبوط می باشد)، آقای دکتر سنجابی اقدام به چاپ آن کردند که قبل از صدور آن ايشان به اتفاق آقای فروهر دستگير و زندانی شدند. بعد از آزادی از زندان همگي رفتند به منزل مرحوم آيت ﷲ طالقانی و آقای طالقانی گفتند در زمان حال اين اعلاميه بهترين روش قابل قبول است زيرا عامل انسجام تمام گروه ها می توانست باشد و عامل رهبري جبهه ملی در ميان گروه ها بود چه اين عامل موجب جلب اعتماد نيز برای امام بود  .

آقای لباسچی: بنده به جای آقای دکتر سنجابی به عنوان نماينده جبهه ملی برای شرکت در جلسه کنگره سوسياليست های جهانی که در کانادا بود و همزمان با شروع انقلاب بر پا شده بود به کانادا رفتم.

آقای طالبی: مراتب فوق به صورت مصاحبه بايد در اختيار تشکيلات گزارده شود. بخصوص نحوه تهيه اعلاميه سه ماده ای که  به عنوان  يکی از اصول محوری يعنی  به عنوان  اصول اصلی پذيرفته شود.

آقای شاه حسينی: شاه در کتاب پاسخ به تاريخ به اين سه مسئله يعنی اصل دکتر سنجابی اشاره کرده، مبنی بر اينکه پس از دريافت گزارش از نماينده خود يعنی دکتراعتبار که شخصيت محترمی می باشد و مورد اعتماد شاه نيز بود ،گفته بود صدور اين اعلاميه راه را برای بازگشت شاه بسته بود.

آقای اردلان: ادامه قرائت ميثاق نامه ( اصل دوم ميثاق با تائيد تمامی افراد مورد قبول واقع شد.)

هميشه بر بررسی قانون تکيه کنيد و از آن يعنی قانون حداکثر استفاده را بکنيد. قانون بهتر است از بی قانونی .متاسفانه عامل تشتت و تفرقه ميان مردم عدم پايبندی به قانون است. پس از قانون روگردان نباشيد .استفاده از قانون می تواند تاکتيک باشد.

آقای لباسچی: زياد بر روی لغت قانون اتکا نکنيد که متاسفانه عامل تشتت بين روشنفکران است.

آقای دروّدی: تائيد قانون با اجرای قانون متفاوت است. پس اسم قانون گفته نشود و از کنار آن بگذريم.

آقای اردلان: استناد به قانون فی نفسه  با اجرای قانون ارتباط ندارد يعنی از نکات مثبت آن به نفع خودتان استفاده کنيد .مثل استناد به حاکميت ملی که در قانون اساسی به آن اشاره شد و عملا در تقابل با ولايت فقيه است  .

آقای طالبی: مثل استناد به آزادی فعاليت احزاب که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.

آقای لباسچی: چگونگی رسيدن به اھداف فوق بحث شود. (ميثاق نامه را می خواند) و با اکثریت آرا قسمت ديگر تصويب شد  .

آقای اردلان: دوستان بايد هر يک تعدادی از دوستان خود را جمع کنند و در مورد ميثاق نامه مفصلا بحث کنند  .

آقای طالبی: به مناسبت ١۴ اسفند يا ٢٩ اسفند مستقيم يا غير مستقيم بايد اشاره شود و اعلاميه ای تدوين شود .به هر جهت برای اسفند ماه بايد اعلاميه صادر شود.

آقای شاه حسينی: برای رفتن به مزار دکتر مصدق برنامه ريزی شود.

برای ٢٩ اسفند حتما بايد بر روی آن تکیه شود .زيرا حرکت ۲۹ اسفند يک حرکت جهانی بخصوص برای دنيای سوم بود .بايد يک اعلاميه بسيار خوب و مستدل تهيه و ارائه شود و کليه حرکت ها در آن منعکس شود .در آن اشاره ای به تاريخ جبهه ملی نيز بشود. ولی در جمع همه موافقيم که در ١۴ اسفند به مزار مصدق برويم  .

آقای دروّدی: بهتر است  برای ١۴ اسفند نيز اعلاميه چاپ شود  .

آقای طالبی و ملک خانی: بهتر است در اعلامیه ٢٩ اسفند  اشاره ای به واقعه ١۴ اسفند بشود  .

آقای اردلان: ۱۴ اسفند عملا مربوط به مصدق است که در تمام اعلاميه های قبلی هميشه نام مصدق در سطور مختلف ذکر شده است.

نتيجه: همگي موافقت کردند که فقط برای ۲۹ اسفند اعلاميه چاپ شود  .

آقای لباسچی: انتخاب کميته برای تدارک اعلاميه۲۹ اسفند را پيشنهاد می کنم  .

آقای اردلان: اعلاميه بايد مشروح و مفصل و مستدل باشد.

آقای شاه حسينی: با رعايت جو موجود و امکان چاپ بهتر است رعايت همه مسائل بشود و اعلاميه نيز زياد بالا وبلند نباشد  .

آقای ملک خانی: اعلاميه خلاصه باشد که از حوصله خواندن و به ذهن سپردن مردم خارج نباشد.

آقای دروّدی :اعلاميه مابين ۱۵ و ٢٠ اسفند چاپ و پخش شود به نحوی که قبل از شب عيد به شهرستانها برده شده و يا رسانيده شود. ( تائيد هم ه حاضرين در جلسه)

آقای اردلان و لباسچی و طالبی: اعلاميه توسط صاحبان قلم و بر روی نکاتی که اين گروه رئوس آن را اعلام می نمايند نوشته شود نه مسائل دلخواه خودشان مثل: مسائل واقعه ٢٩ اسفند، کانال سوئز، درباره حزب توده  .

آقای لباسچی: لطفا به جای کلمه ميثاق کلمه منشور مد نظر گرفته شود.

آقای لباسچی: ٢٩ اسفند و حرکت آن روی چنين مواردی بود:

-تاثير نهضت ملی  درجهان سوم

-سياست خارجی بي طرفی و موازنه نفتی ( اشاره شدن به نفت و شيلات)

-لغو قرار داد بانک شاهشناهی

-توطئه های داخلی،کارشکنی های حزب توده

دستور جلسه آتی: نحوه ارتباطات با دوستان و گزارش راجع به اعلاميه ۲۹ اسفند

جلسه آتی : روز پنج شنبه۳۰/۱۱/۶۵  ساعت ۸:۳۰ الی ۱۰:۳۰

 

جلسه هیات منتخب حسن نيت پنج شنبه ۳۰/١١/۱۳۶۵

(جلسه با حضور شش نفر از اعضا تشکيل شد) غایب آقای لباسچی   از ساعت ۹:۳۰ لغايت ۱۱:۳۰ برگزار شد.

دستور جلسه: نحوه ارتباطات با ديگران و اعلاميه ۲۹ اسفند

آقای ملک خانی: راجع به کلمه ” جمهوری” و اين که چه تعريفی برای جمهوری می توان در نظام حقوقی بيان کرد بحث شود تا برای آتيه جبهه ملی تشکيلات و احتمالا حرکات بعدی ملت ايران مورد استفاده قرار گيرد  .

آقای طالبی: چون دستور جلسه بحث در مورد ۲۹ اسفند است بهتر است نوشته خود را بخوانم  ، بخصوص که اعلاميه آماده شده قبلی نيز توسط آقای لباسچی آورده نشده است.

اعلاميه خوانده شد  .

آقای شاه حسينی: تصحيح کلمه علما به روحانيون، تغيير چپ و راست به شرق و غرب را پيشنهاد كردند . ايشان همچنين اعتقاد داشتند در باره جنبه ضد امپرياليستی مصدق و ملی شدن صنعت نفت کم صحبت شده است.

آقای طالبی: نام دکتر فاطمی به عنوان پيشنهاد کننده ملی شدن صنعت نفت را در اعلاميه اضافه خواهم کرد  .

آقای ملک خانی: بهتر است اين اعلاميه الهام دهنده بخصوص برا ی نسل جوان باشد.

آقای طالبی: اعلاميه ٢٩ اسفند الهام دهنده  برای کليه طبقات خواھد بود.

آقای شاه حسينی: به آقای برومند و ديگر دوستان بفرمائيد برای ۱۴ اسفند از صبح تا ظهر سر مزار مصدق خواهيم بود  .

آقای ملک خانی: برای آماده کردن اعلاميه به صورت ماشين شده حاضرم.

آقای شجاع: قرار بود هريک از آقايان رئوس و نقطه نظرات خود را نوشته و در اين جلسه ارائه دهند نه اينکه آقای طالبی به تنهایی تحریر نمایند.

آقای دروّدی: دستگاه حاکم کنونی در مبارزه خود نام مدرس و رضاخان را خيلی به کار می برند و از نام دکتر مصدق و دکتر فاطمی اسمی نمی آورد .در اعلاميه ،واقعه ٩ اسفند  و نام روحانيون درباری را ذکر کنيد .ذکر کنيد که عامل شکستن سکون سياسی بعد از جنگ دوم جهانی بخصوص در کشورهای جهان سوم مصدق بود که برای مثال عبدالناصر را به دنبال خود داشت.

آقای اردلان: بيشتر روی ملی شدن صنعت نفت بايد تکيه و بحث کرد.

آقای طالبی: تحليل سه ماده ای دکتر سنجابی و صدور جزوه جامع درباره صنعت نفت از ابتدا تا انتها بايد قيد شود . که منتج به دو سال به قدرت رسيدن  و دوره زمامداری مصدق شد  .

آقای اردلان: حزب ايران در ٧ دي ماه ۱۳۵۷در منزل بختيار سه ماده دکتر سنجابی را در پلنوم خود به اتفاق آراء تائيد کرد ، ولی بختيار و عبدالرحمن برومند معتقد بودند که ما نبايد دنباله رو روحانيون و مردم باشيم . ولی ماگفتيم که بايد در انقلاب شرکت کنیم. معذالک بختيار با اعلاميه سه ماده ای مخالفت می کرد و از اين رو موضع خودش را  مشخص کرد. وقتی قاسمی که ريیس هیات اجرائی بود آن را در جلسه ۴ دي ماه  ١٣۵٧  در منزل ما را خواند،  بختیار سکوت کرد و در آنجا مخالفت خود را با روحانيون علنا اعلام کرد  .

آقای طالبی: بعد از ٢٩ اسفند فرصت کافی برای تهيه اعلاميه خواهيم داشت.

آقای ملک خانی: ھر نوع تصمیم قطعی اين هيات منتخب بايد به تائيد جلسه عمومی هیات حسن نيت برسد.

آقای طالبی: ما بايد دفاع از جبهه ملی را شروع کنيم و موضع روشن خود را اعلام کنيم.

آقای اردلان: بديهی است نقطه نظرات اين هیات به اطلاع گروه سی تير[۲] رسانيده خواهد شد.آقای طالبی دفاع از منشور می کنند که هدف ايجاد گسترش فکری بقيه اعضا می باشد اما بدانيم که معمولا يک عده قصد دارند که با تصميمات مخالفت کنند.

آقای طالبی: فقط دفاع از دکتر سنجابی نباشد و لزومی ندارد ايشان مورد سئوال قرار گيرند. زيرا چون ايشان به عنوان نماينده تام الاختيار از طرف جبهه ملی انتخاب شدند پس منظور جبهه ملی است. متاسفانه بعضی عادت دارند که استخوان لای زخم بگذارند که در کارهای سياسی بسيار بسيار غاط است.

آقای شجاع: پيشنهاد می شود که اعلاميه حداکثر از هشت صفحه بيشتر نشود و مذاکراتی در مورد شرکت مصدق در شورای امنيت، قرارداد ننگين ١٩٣٣ که عامل ايجاد توطئه بود ، قرضه ملی که طبق دو نوشته گذشته از روزنامه منچستر گاردين بسيار مهم بود در اعلاميه منعکس شود.

آقای دروّدی: همچنين محاصره اقتصادی که مصدق با آن روبرو بود که حتی يک قطره نفت هم  نفروخت و با برنامه ريزی صحيح اقتصاد بدون نفت را موفق انجام داد در اعلاميه ذکر شود.

آقای اردلان: در دوران حکومت مصدق با اقتصادی بدون نفت و اتکاء به آن رونق اقتصادی داشتيم.

آقای شجاع: از نطق معروف و مهم دكتر مصدق و ارتباط آن با وثوق الدوله در مورد قرارداد ۱۹۱۹ نيز نام برده شود  .

آقای اردلان: هر دو نفر از آقايان با دو نفر از دوستان هم فکر خود رابطه برقرار نمايند تا نتيجه در جلسه ١١ اسفند مورد بحث قرار گيرد و انضباط در کارها پيدا شود.

آقای طالبی: برای تماس با روشنفکران بهتر است آنها را به ما معرفی کنيد که ترس آقای دکتر مصلح پور ريخته شود .بهتر است افراد را گروهي جمع کنند و بعد از تشکيل يک گروه يک جلسه تشکيل شود و مثلا همان شخص معرف رابط با تشکيلات باشد.

آقای اردلان: در مرحله اول دنبال دوستان سابق برويم و اول آنها را جمع کنيم.

آقای ملک خانی: پس از اصلاح منشور و نيز کلمه جمهوری با دوستان خود تماس گرفته و راجع به منشور صحبت شود و خط مشی خود را اعلام کنيم.

آقای طالبی: در اوايل انقلاب شعار: استقلال، آزادی، و حکومت اسلامی بود ولی اين ما و فشار مردم و احزاب و ديگر گروه های سياسی بود که حکومت به جمهوری اسلامی تبديل شد.

آقای اردلان: دليل انتخاب جمهوری اسلامی به خاطر تضاد با حکومت جمهوری سوسياليستی و کمونيستی بود که يک سس با مزه اسلامی بر لغت جمهوری اضافه شد.

آقای دروّدی: حاکميت ملي همان  جمهوری ملی است  .

جمع بندي: به دوستان گفته شد كه هر يک با دوستان خود صحبت کنند و نتيجه را به هیات اعلام کنند تا هیات منتخب روی اين افراد مطالعه کرده و بعد از اطمينان تصميم گيری کنند.

دستور جلسه آتی: قرائت و تصويب اعلاميه٢٩  اسفند  ( چهارشنبه ۶/۱۲/۶۵ساعت ۲)

 

جلسه هیات منتخب-۶/۱۲/۱۳۶۵

جلسه هیات منتخب حسن نيت با حضور شش نفر از هفت  نفر تشکيل شد. چهارشنبه ۶/۱۲/۶۵ از ساعت ۸:۳۰ الی  ۱۱:۳۰ غائب : آقای لباسچی

موضوع جلسه: بررسی اعلاميه ۲۹ اسفند

آقای شجاع: بهتر است اعلاميه دست نوشته آقای طالبی را با اعلاميه مشابه که نزد آقای برومند است تلفيق نمائيم  .

آقای اردلان: چون نوشته آقای طالبی مورد قبول واقع شده بهتر است همين نوشته مورد قبول باشد.

آقای طالبی: اعلاميه ٢٩ اسفند را قرائت می نمايند  .

آقای دروّدی: نام وزير امور خارجه شوروی به نام خودش يعنی کافتارادزه تغيير يابد و از نام طبری خودداری شود بخصوص در کنار نام مصدق  .

آقای ملک خانی: بهتر است نام حزب توده به جاي نام توده ای در اعلاميه ذکر شود . همچنين نظاميان وابسته به ملت ايران به افسران شريف وطن دوست و منابع زير زمينی به منابع حياتی تغيير داده شود. به موقعيت ایدن وزير امور خارجه انگلستان و آیزنهاور و رئيس جمهور آمريکاو اين كه مصدق الهام بخش نهضت ها در خاورميانه و کشورهای تحت سلطه بوده است  اشاره شود.

آقای اردلان: برای بررسی نهايی يک کميسيون سه نفره تشکيل و تا قبل از ١١ اسفند اظهار نظر قطعی بنمائيد  .

آقای شاه حسينی: بهتر است هر کسي که اظهار نظر دارد بياورد به کميسيون سه نفره بدهد.

آقای اردلان: صورت جلسه برای جلسه آتی حاضر شود  .

آقای شاه حسينی: بهترين راه دادن نشريه توسط دوستان است يعنی به هر کس در توان او ماهيانه ۱۰۰۰ يا ۱۵۰۰ برگ طی مدت ١۵ روز برسانيم که باعث حفظ آنها می شود و در آتيه نزديک يا بعدی از تجمع آنها استفاده شود.

آقای ملک خانی: بهتر است اعلاميه الهام دهنده باشد و از مردم تقاضای واکنش بنمائيم.

آقای اردلان: مصدق احتياج به شناساندن ندارد بلکه بايد نمودی از تجمع و تشکل خود را به اطلاع مردم برسانيم  .

آقای شجاع: روش آقای شاه حسينی انسجام تشکيلات به وجود می آورد. بهتر است دوستان را در تشکيلات جمع کنيم  .

آقای اردلان: روش دادن اعلاميه و حوزه زياد مغاير يکديگر نيست.

آقای طالبی: بهتر است علاوه بر تجمع و دادن خبر، حوزه هائی داشته باشيم که مرکز اخبار و تحليل ها باشند که به آنها خبر بدهيم و از آنها خبر بگيريم.

آقای اردلان: بی اعتنا به رفقا نباشيم بلکه سعی در جمع کردن آنها بکنيم . يعنی حتما ارتباط برقرار باشد  .

آقای ملک خانی: هر دو راه را ادامه دهيم ، هم حوزه و هم  اعلاميه

آقای اردلان: نحوه عمل بدين طريق باشد که ھر دو نفر با چند نفر در تماس باشند و به فکر انسجام باشند  .

آقای ملک خانی: بهتر است يک گروه مرکزی برای نظارت بر کار جمعی به وجود آيد.

آقای طالبی: افراد شناخته شده به گروه منتخب معرفی شده تا ارتباط سيستم برقرار شود.

آقای شجاع: گروه هیات حسن نيت محتملا گروه موسس خواهد بود.

آقای اردلان: نام بخصوصي  برای هیات و گروه مثل موسس و امثالهم برده نشود  .

آقای طالبی: آيا گروه امضا کنندگان اعلامیه ها اعتقاد دارند که به کار خود شکلی بدهند چه بسا بعدا فرد بهتری بيايد و کلا منکر انتصابات افراد گروه باشد. پس بهتر است اعتقاد ما بر مبنای منشور باشد.

آقای شجاع: قبل از اينکه مشكلي به وجود آيد  بهتر است راه حل پيدا شود  .

آقای اردلان: اگر افراد قديمی موافق بودند بيايند امضا کنند .اگر نخواستند نيايند و همين اندازه که آمده اند بايد ممنون باشيم .روش و نحوه عمل را ما تصميم می گيريم ، باید راه حل دور هم جمع شدن و از هم دعوت کردن را پيدا کنيم. بهتر است برويم دنبال اشخاص، يعنی افرادی که می شناسيم.

آقای ملک خانی: بهتر است سعی کنيم تعداد اسامی امضا کننده را با تحقيق و تماس بيشتر کنيم تا مورد ایراد بعضی آقایان نباشد .

آقای اردلان: ما کار خودمان را می کنيم و آنها را خوب می شناسيم گرچه برای همه آنها احترام قائل هستيم  .

آقای اردلان: از جهت کار اجتماعی ، کساني که حتی نام خود را نمی گويند حق ندارند نام جبهه ملی را با خود يدک بکشند .کارها که نبايد پنهانی و مخفی باشد . هدف  ما کار پنهانی يا جاسوسی نيست بلکه هدف روشنگری است  .

آقای دروّد ی: بهتر است هیات حسن نيت به چند گروه تبديل شود و هر گروه مسئوليت تعليمات عده ای را بپذيرد   .

آقای طالبی: فرض کنيم هم ان دوستان دارند مثل ما کار می کنند . همان دوستان در زمان بعد از ٢۵ خرداد سال ١٣۶٠ دو حوزه تشکيل دادند که يکی دست من و ديگری دست آقای دروّدی بود که آقای مويد زاده رابط دو حوزه  بودند .اگر هدف مشترک است بعد از صدور منشور بايد مانيفست صادر کنند و وضع خود را به عنوان اعضای جبهه ملی اعلام کنند .کساني که منشور را قبول دارند جبهه ملی هستند در غير اين صورت غير آنست. جنگ اول بهتر از صلح آخر. چه بسا کسانی هستند که منشور را قبول ندارند فعاليت خودشان را بکنند  .

آقای ملک خانی: هیات حسن نيت بايد در عمل حسن نيت خود را ادامه دهد .

آقای اردلان: کساني که علاقه به همكاري و فعاليت ندارند نيايند بهتر است.

آقای ملک خانی:ضروري است  به دوستان شورا که با ما همکاری ندارند برای اظهار نظر بر روی منشور و جلب اعتماد بيشتر آنها اقدام كنيم.

آقای امير ابراهيمي ابتدا مروری بر شروع فعاليت خود بعد از خلاصی از زندان و تشکيل حوزه نمودند و در ادامه اظهار نمودند متعاقب فعاليت قبلی و بی خاصيت شدن، به دنبال چه بايد کرد به اينجا رسيدم. نتيجه اينکه منشور را به اطلاع آنها يعنی وارثين برسانيم .هدف توسعه تشکيلات است و افراديکه اصالت خود را ثابت کرده اند بايد حفظ شان کرد  .

آقای طالبی: زحمات وارثين قابل تقدير است ولی حالا موضع گيری آنها عليه ما است. ما نه معارض و نه معاند با آنهاهستيم. منشور را برای افرادي که مستقل ھستند و آماده کارند ولی کار نمی کنند ارائه مي دهيم .ما حق داريم  به عنوان  اعضای جبهه ملی  گرد هم باشيم .منشور را به امضای فردفرد آقايان مي رسانيم و نزد آقای اردلان برای بايگانی می سپاريم .تشکيلات خود را گسترش می دهيم و وضعيت مالی خود را ادامه می دهيم  .

آقای اردلان: طی دوره قرنطينه من بعد از آزادي از زندان  هيچ کس از اعضای جبهه ملی برای ديدن من نيامدند. در صورتي که تعداد قابل توجهی از دوستان از آقای مهندس بازرگان گرفته تا ديگران بدون ترس و واهمه آمدند[۳] .

به هر حال نظر من اينست که:

۱-برای ٢٩ اسفند اعلاميه چاپ شود

۲-تصويب شود

۳-ارتباط با رفقا و توسعه گروه هیات حسن نيت

آقای طالبی: منشور حتما به امضای گروه حسن نيت بايد برسد. در چهارچوب جبهه ملی کار ميکنيم و راه برخورد ما با شما فرق مي کند  .

آقای ملک خانی: منشور بايد در جلسه ١١ اسفند توجيه شود  .

آقای اردلان: ايجاد شرکت تعاونی را اطلاع دادند.[۴].

در جلسه بعد، بعد از امضای منشور توسط گروه منتخب، از بقيه اعضای گروه حسن نيت امضا گرفته شود. سپس بعد از تائيد منشور فکر گسترش تشکيلات باشيم. يعنی هم گی افراد جبهه ملی ھستيم.  از شش ماه پيش آقای امير ابراهيمي روی اساسنامه شرکت تعاونی يا قرض الحسنه کار کرده اند که اميدواريم وسيله خوبی برای کمک به اعضا بخصوص در موارد اضطراری باشد.

آقای امير ابراهيمي: نام شرکت، شرکت تعاونی اعتبار ملی باشد .

گزارش هیات منتخب حسن نيت به جلسه عمومی    ۱۱/۱۲/۶۵

به منظور روشن نمودن اذهان دوستان و هم فکران در هیات حسن نيت از نتيجه سه نشست هیات منتخب در مورد اينکه بدانيم برای چه نشسته ايم و چکار می خواهيم بکنيم . خلاصه گزارش به شرح زير به اطلاع رسانيده می شود:  الف،- اولين جلسه هیات منتخب  با حضور تمامی اعضای هیات در تاريخ ۲۳/۱۱/۶۵ از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۲:۳۰ تشکيل و در مورد اينکه برای چه نشسته ايم و چکار می خواهيم بکنيم ؟ بحث شد .ھدف از نشست اين بود که راه و روش را بدست آوريم تا به اھداف جبهه ملی يعنی همان اهداف جبهه ملی دست يابيم . يعنی اينکه دوستان سابق خود را چه در شورای و چه در خارج که مورد تائيد ما می باشند و هم واره با طرز تفکر ما موافق ھستند تماس حاصل نموده و به يکديگر ارتباط دھيم که احتمالا ممکن است يکی از روش های تماس با چنين دوستان در چهار چوب گروه های شانزده گانه جبهه ملی باشد .بعد از مذاکره در مورد ايجاد و شروع حرکت در چنين چهار چوبی به روش ديگر دست يافتيم . بدين معنی که برای کسب تائيديه از دوستان خود همواره بايد بر مبنای اصولی مشخص که احتمالا می تواند محور جذب همفكران باشد همان اهداف جبهه ملی با در نظر گرفتن سه اصل اعلاميه آقای دکتر سنجابی در پاريس قبل از تحقق انقلاب بوده حرکت اصلی شروع می شود. و به منظور روشن شدن اذهان بعضی از دوستان کههمواره آشنايی دقيق از توجيه سه اصل مذکور را ندارند موافقت شد درباره سه اصل به صورت مکتوب شرح و توضيحات را تهيه و به کميسيون ارائه گردد. از اين رو جهت دستيابی به هدفي مشخص موافقت شد که نتيجه کار که بعد از ھشت ماه از نشست های متعدد هیات حسن نيت می گذرد و اين هیات منتخب با اختيار کافی از طرف دوستان برگزيده شده اند ” منشور”جديدی که در اصل همان”ميثاق” صادره از طرف همفکران بوده تصحيح نموده و به صورتي که طی نوشته جداگانه ای اعلام می گردد محور جذب و بحث، با دوستان و همفکران مورد مذاکره قرار می گيرد .اما نظر به اينکه جدا از تهيه و تصحيح “ميثاق” يا “منشور” در اسفند ماه هیات در روياروئی با دو واقعه مهم و جالب يعنی روز   ١۴ اسفند مصادف با روز وفات زنده ياد دکتر مصدق و روز ۲۹ اسفند مصادف با روز ملی شدن صنعت نفت می باشد، هم گی موافقت کردند که برای دفعه يا جلسه آتی اعلاميه ۲۹ اسفند حاضر و مورد بحث و نقد قرار گرفته و برای گزارش تقديم حضور دوستان محترم گردد  .

گزارش هیات منتخب به جلسه عمومی حسن نيت

دومين جلسه در تاريخ۳۰/۱۱/۶۵ با حضور ۶ نفر از ۷ نفر اعضا برگزارگرديد.( غايب آقاي لباسچي).

در اين جلسه بر روی موضوع نحوه ارتباطات با ديگران و اعلاميه ۲۹ اسفند  مفصلا بحث شد .

بعضي معتقد بودند که برای ١۴ اسفند هم  اعلاميه ای صادر گردد ولی بعد از اين که فاصله زمانی بين اين دو واقعه از يک طرف و فرصت کافی داشتن برای اعلاميه مشروح و جامع بايد در مد نظر گرفته شود همگي موافقت کردند که هر چه زودتر اعلاميه ای برای ۲۹ اسفند آماده به نحوی که حداکثر طی مدت پانزدهم  الی بيستم اسفند ماه جاری آماده توزيع گردد. به نحوی که تا قبل از فرا رسيدن نوروز بدست دوستان در شهرستانها برسد. از اين رو متن دست نوشته ای که توسط يکی از دوستان محترم حاضر در جلسه تهيه شده بود قرائت گرديد و دوستان نقطه نظرات اصلاحی خود را ابراز داشته و اصلاحات لازم به عمل آمد و موافقت گرديد که برای جلسه آتی دست نوشته اعلاميه به صورت کامل به هیات منتخب ارائه گردد  .

و اما در مورد برقراری ارتباط با دوستان موافقت گرديد كه هر يک از دوستان و اعضای محترم هیات حسن نيت با يک يا دو نفر از دوستان سابق که مورد آشنايی خود آن شخص می باشد تماس برقرار نموده و او را به هیات معرفی نمايد .هیات يا احتمالا با دادن ماموريت به تنی چند از اعضای خود آنها را مسئول مطالعه و پيگيری تماس با چنين افراد تازه واردي خواهد نمود يا اينکه کلا هیاتی را انتخاب و چنين اموری را زير نظر اين هیات حل و فصل خواهد نمود. به ھر حالت دست يابی به روش مشخص به مطالعه و ارائه نظريات جديدی به جلسه آتی موكول گرديد. جلسه در ساعت ۱۱:۳۰ خاتمه يافت

 سومين جلسه هیات منتخب – ۶/۱۲/۶۵   

سومين جلسه هیات منتخب در تاريخ چهارشنبه ۶/۱۲/۶۵ در ساعت ۸:۳۰ صبح با حضور شش نفر اعضا برگزار گرديد . دستور جلسه  مطالعه نهايی اعلاميه ۲۹ اسفند بود. اعلاميه مجددا خوانده و آخرين اصلاحات لازم در جلسه برای اضافه کردن يا جايگزين کردن در اعلاميه مذکور انچام شد.همچنين موافقت شد تا یک روز بعد از جلسه امروز يعنی ۱۱/۱۲/۶۵ هر نوع نقطه نظر اصلاحی به کميسيون يا سه نفر از اعضای هیات منتخب ارائه شود. به نحوی که تا بعد از جلسه ، اعلاميه نهايی به صورت اصلاح شده به جلسه هیات محترم حسن نيت ارائه گردد. برای توزيع بهتر اعلاميه موافقت شد که از ھر يک از دوستان خواسته شود که تقبل بنمايد حدودا بيشتر از يک هزار برگ تکثير يا توزيع را به فراخور آشنايی و آگاهي از نشانی دوستان به عهده  بگيرند.

مسئله ديگری که در اين جلسه مورد بحث دوستان قرار گرفت موضوع بررسی ارتباط با دوستان سابق و محترمی است كه همواره  در گروه تعليمات مشغول فعاليت بوده ولی به دلايل ناشناخته علاقمند به پيوستن به اين جمع نمی باشند انجام شود.

آنچه که مورد تائيد همه حاضرين در جلسه قرار گرفت اين بود که با احساس احترام قلبی نسبت به فرد فرد دوستان صميمی خود که همواره چه در گروه و چه در شورا و چه در کادررهبري صميمانه  به مسئوليت سنگينی که در انجام وظيفه محوله به عهده دارند هیات حسن نيت روش توسعه کار خود را ادامه داده و بدون هيچ گونه تعارضی با چنين دوستان عزيزی فعاليت نموده و اميدوار باشند تا شرايطی به وجود آيد و يا به وجود آورده شود که دوستان مزبور بدون هيچ گونه دغدغه خاطری به صورت علنی به ما ملحق شده وبا اتحاد و صميمت بيشتری فعاليت های خود را به مرز شکوفايی نزديکتر کنيم. ضمنا در پايان جلسه خبر خوشايندی مبنی بر ايجاد شرکت تعاونی که هر يک از اعضا و دوستان سهم و سهامی را خريداری خواهند کرد در شرف تشکيل می باشد تا بلکه منبع خيری برای بهره وری مالی و اقتصادی به هر يک از دوستان گردد.    جلسه در ساعت ۱۱:۳۰خاتمه يافت

جلسه هیات منتخب –  ۱۵/۱/۶۶

جلسه هیات منتخب با حضور پنج نفر از هفت نفر تشکيل شد

۱-گزارش جلسه قبل قرائت شد.

۲-راجع به نحوه جلب دوستان قديم در هیات حسن نيت بحث شد.

۳-چنانچه تعداد از حد نصاب بيشتر شد با برنامه ريزی ممکن است هیات حسن نيت به دو گروه و يا بيشتر تقسيم شود که نحوه انجام و اداره آن به موقع مطالعه و اتخاذ تصميم خواهد شد.

۴-تاکيد شد که در شرايط کنونی هدف فقط جلب و تشکل افراد قديم می باشد يعنی اينکه افراد جديد مورد نظر نمی باشند.

۵-چنانچه فردی توسط هیات منتخب تائيد و تصويب شد به هیات حسن نيت در جلسه عمومی معرفی خواهد شد . چنانچه تعداد  از پنجاه نفر بيشتر شد به گروه های مختلف تقسيم خواهند شد.

۶- در چنين صورتی يعنی به اميد اينکه افراد متشکل از پنجاه نفر بيشتر باشد،  متعاقبا سعی خواهد شد تا شايد به مرز ٣٠٠ نفر برسد. سپس از ميان اعضای گروه يک هیات سياسی انتخاب و تشکيل خواهد شد تا هر جلسه که تحليل سياسی جديد تهيه و  به عنوان  کمک فکری به گروه های فرعی خواهد داد .

۷-سعی خواهد شد بر مبنای هدف،تا پايان سال تعداداعضا به ۲۰۰ نفر برسد و در چنين صورتی پيش بينی می شود هر يک ماه، يک نشريه تهيه و ارائه گردد.

۸-با توجه به فرا رسيدن فصل بهار و تابستان برای تجمع افراد با برپايی گروه های پيک نيکی مثل کارهای انجام شده در گذشته ، اقدام شود . اين كار  موجبات جلب افراد بيشتر را فراهم مي سازد.

۹-به طور خلاصه برنامه امسال جلب افراد می باشد.

۱۰-در پاسخ به فرض سئوال که اگر تعداد به ۲۰۰ برسد چه اقدامی خواهد شد، بيش بينی گرديد در چنين صورتی با انتخاب افراد در جلسات فرعی، برای هر ارگان يا وزارتخانه دولتی برنامه کار تهيه و  در آرشيو نگهداري خواهد شد.

١١- توصيه شد که در جلسه عمومی ۱۷ /١/۶۶ هیات حسن نيت ، مفهوم کلمه جمهوری مبنی بر اينکه هیات،  نظام جمهوری يعنی حکومت غير سلطنتی را انتخاب کرده تشريح شود . با اين روش از انحرافات جلوگيری خواهد شد.

١٢- توصيه شد که در جلسه ۱۷/١/۶۶ متن ميثاق خوانده ولی از تکثير آن جلوگيری شود و نوع قبلی توزيع شده جمع آوری گردد.

١٣- برای تشکل مرتب افراد و جلوگيری از غيبت آنها، پنج يا شش نفر از ميان اعضای هیات حسن نيت انتخاب و آنها مامور خواهند شد ساعت و روز برگزاری هرجلسه را به کليه اعضا اطلاع دهند.

۱۴- راجع به تائيد پذيرش افراد جديد مطالعه انجام شد و از ميان چهار نفر فعلا دو نفر مورد تائيد قرار گرفته و در جلسه ۱۷/١/۶۶ اسامي آنها اعلام خواهند شد.

١۵- دستور جلسه برای هیات حسن نيت به شرح زير اعلام شد:

-اخبار

– گزارش اعلاميه ٢٩ اسفند که در ١۵٠٠ نسخه چاپ وھزینه آن بالغ بر ٠٠٠/۱۲۸  شد.

– مسائل مالی

– نحوه برقراری ارتباط با اعضاي قديمي و معرفی به هیات هفت نفری.

– تفهيم ميثاق برای افراد

– دعوت براي شرکت اعضای قديمي در هیات حسن نيت

– تاريخ جلسه بعدی  هیات هفت نفری برای دوشنبه ۴٢/١/۶۶ راس ساعت ٣ بعدازظهر اعلام گرديد.

جلسه هیات هفت نفری منتخب حسن نيت   –   ۲۴/١/۶۶

جلسه با حضور شش نفر از اعضا راس ساعت ١۴ تشکيل شد  .

۱-دستور جلسه قرائت شد.

۲-نامه ای که از خارج رسيده بود قرائت شد. بر مبنای نامه از دوستان خواسته شد که به منظور صرفه جوئی از خريد روزنامه از خارج  خودداری شود. موافقت شد که فقط تعداد دو يا سه نسخه از هر شماره از خارج خواسته شود و پس از تکثير در داخل و ميان دوستان توزيع گردد.

۳-با توجه به توصيه فوق قرار شد فهرست اسامی قبلی و نشانه های مربوط به ارتباطات حذف و فقط سه نفر که برخوردار از صندوق پستی و مشخصات شرکتی می باشند آنها را تهيه و برای دوستان ارسال كنند.

۴- راجع به جذب دوستان جديد  توصيه شد که افراد جديدی که معرفی می شوند حتما از اعضای سابق باشند و جذب آنها حتما منوط به تائيد تفاهم  نامه باشد و اجازه ورود آنها بايد منوط به تائيد هیات هفت نفری است.

۵-از ميان اعضای هیات هفت نفری و حسن نيت ،تعداد هفت نفر انتخاب شدند که  به عنوان  رابط اصلی برای برقراری ارتباط مابين افراد عمل خواهندکرد.

۶-راجع به اعمال نظم و انضباط ما بين اعضا قرار شد که آئين نامه انضباطی حضور و غياب تهيه و تدوين و پس از تائيد هیات هفت نفر به گروه حسن نيت ابلاغ و تقاضای رعايت و اجراي آن بشود.

دستور جلسه آتی روز دوشنبه۳۱/۱/۶۶ برگزار خواهد شد . دستور جلسه  درباره چه بايد كرد و برنامه گروه در آينده خواهد بود.  علاوه بر آن از دوستان نيز خواسته شود که راجع به تعهدات مالی توجهی به عمل آورند.

ضمنا اگر هیات هفت نفری موافقت کردند مسائلی از قبيل ادغام وزارت کشاورزی در جهاد سازندگی، تورم،بودجه ساليانه، را به عهده  تنی چند از دوستان بگذارند تا درباره آنها مطالعه و همچنين نقطه نظرات خود را در باره نفت و گاز اعلام نمايند.

 

جلسه هیات هفت نفری هیات حسن نيت –  ۳۱/۱/۱۳۶۶

جلسه با حضور شش نفر از اعضا تشکيل گرديد و راجع به موضوعات ذيل بحث و تبادل نظرشد

۱-هر فرد جديدی که معرفی می شود و توسط هیات تائيد می گردد حتما مي بايستی قبل از ورود تفاهم نامه را مطالعه و پس از تائيد آن در جلسات عمومي  هیات حسن نيت شرکت نمايد.

۲-با توجه به بازتاب اعلاميه ۲۹ اسفند هیات حسن نيت در سطح جامعه گزارش می شود قشر وسيعی از مطالعه کنندگان که از طبقات مختلف اجتماع هستند انتظار دارند که هیات حسن نيت مواضع قطعی خود را در قبال مسائل اساسی کشور از جمله جنگ، اقتصاد، تورم ،بودجه، نفت، … برای ملت اعلام دارد.

۳- به منظور گسترش فعاليت گروه حسن نيت و تعمیم اهداف خود توصيه شد که اعضای جلسات به گروه های متفاوت ۵ ، ۶ و يا ١٠ نفری انتخاب و هر يک در موضوعات مورد علاقه اقدام به مطالعه و تحقيق و ارائه نظريات به صورت کتبی بنمايند تا از چنين نوشتارهايی در اعلاميه ها و نيز بولتن های خبری بعدا استفاده شود.

۴-پيشنهاد شد كه هر چند گاه هیات حسن نيت اقدام به صدور اعلاميه اي بنمايد و از حالت رکود و جمود خارج شود و در ميان مردم پايگاه مستحکمی بنا نمايد .بعد از اينکه مسئله مورد بحث قرا گرفت موافقت گرديد که به موازات جذب اعضای سابق و نيز در نظر گرفتن مسائل روز کشور در آتيه ملموس ، در سه ماه آتی اعلاميه جاذب و فراگيری صادر و پخش شود.

بديهی است در يک چنين اعلاميه ای سعی خواهد شد اصول و اهداف اوليه هیات حسن نيت كه همان اصول اهداف جبهه ملي مي باشد ذکر گردد تا خط مشی هیات همواره در مد نظر مردم قرار بگيرد.

۵-اعلاميه يا اعلاميه هايی که صادر خواهد شد بر مبنای مواضع هیات وبا توجه به اهميت موضوع و ازجمله در باره اين كه هدف از جنگ چيست و.. تهيه شود.

۶-اين بار هم همانند گذشته سعی خواهد شد اعلاميه با ذکر اسامی امضا کنندگان توزيع و پخش گردد.

دستور جلسه عمومي هیات حسن نيت:

– تقسيم اعضا به گروه های چندگانه برای مطالعه و تحقيق مسائل مبتلا به اجتماعی و در خواست دادن گزارش.

-اتخاذ موضع در مورد مسائل روز برای صدور اعلاميه

-معرفی افراد جديد تائيد شده به هیات حسن نيت.

جلسه عمومی هیات حسن نيت   –    ۱۴/۲/۱۳۶۶

جلسه با حضور بيست و دو نفر تشکيل و راجع به موضوعات ذيل بحث و نقد شد:

اخبار: گزارش مصاحبه هاي هلمز رئيس سابق سيا و سفير کبير سابق آمريکا در ايران که از طريق راديو آمريکا انجام شده بود،  نتيجه مسافرت آقای نايب حسينی به اروپا

خلاثه کتاب: ايران، سراب قدرت  بازگو شد و سفارش مطالعه آن نيز به همگان  به عمل آمد  .

مالی: کليه حاضرين تعهد پرداخت حداقل مبلغ ۰۰۰/٢  را کردند و پرداخت نمودند  .

تشکيلات: درباره رعايت انضباط در جلسات و پرداخت شهريه و نيز حتی المقدور کمک مالی ت.صيه و تاكيد شد  .

پيشنهاد: روزنامه جبهه ملیون تکثير و در اختيار اعضا قرار گيرد. يک نفر  به عنوان  روابط عمومی که با افراد و جلسات ديگر ارتباط برقرار کند.

توصيه کتاب: سقوط امپراطوری ( از محمود عنايت)

غايبين : آقايان شجاع،  عسگری راد، امير ابراهيمی، بهنيا،اردلان،بيات،فردعظيمی، مبشری، ورجاوند،  احمد اخوان آذری،  دکتر صابری،  غنی زاده  .

دستور جلسه آتی برای : ۲۱/۲/۶۶چه چيز بعدا در دستور اقدام و عمل قرار گيرد.

 

دهمين جلسه هیات منتخب – ۲۱/۲/۱۳۶۶

۱-اسامی تائيد شدگان: از طرف آقای گلزار و آقای افشارکهن، آقايان علی اسماعيلی، امينی، علی کيانی، معرفی شدند . ( که مي بايستی تفاهم نامه را تائيد کنند.)

۲-اسامی تعداد چند نفر توسط آقای صمد ملکی اعلام شد. تا به شرح زير بعد از مطالعه پاسخ مقتضی داده شود:

-آقایان کامفر ،آقای فرهاد اعرابی،آقای مهندس شیوا و آقای تورج مديری

۳-آقای مهندس موحد  می بايستی با آقای طهامی صحبت کرده و نتيجه را اعلام نمايند.

۴-آقای عباس درگاهي از طرف آقای لباسچی معرفی شده اند که مي بايستی راجع به تفاهم نامه با ايشان صحبت شود و نتيجه بعدا اعلام شود.

۵-آقای مظلومی مورد تائيد قرار گرفته بودند که مي بايستی به جلسه معرفی و تشریف بياورند.

۶- آقای اردلان به علت گرفتاری تلفنی از آمدن در جلسه عذرخواهي کردند.

۷-آقايان ابراهيم پاشاپور و رمضانی معرفی و مطرح شدند.

۸-قرار شد با آقايان شهشهانی، دکتر داوران و امير ابراهيمي مذاکره شده و تقاضا شود در جلسات به طور مرتب حاضر شوند.

۹-در جلسات آتی فهرستی از تمامی اعضا تهيه و حضور و غياب آنها اعلام شود.

۱۰- پيشنهاد شد که افراد گروه از انجام کار زياد در جمعيت دفاع و آزادی کاسته و در چهارچوب گروه حسن نيت تلاش بيشتر نمايند.

١١- قرار شد در هر جلسه گروه که سه هفته يک بار برقرار می شود هر بار يک نفر تحليلی دقيق ارائه و برای بايگانی ضبط و ثبت شود که البته بر حسب داوطلبی افراد سوژه انتخاب خواهندکرد.

١٢- در جلسه بعد افراد طبقه بندی شوند يعنی افراد جلسه ای با افراد غير جلسه ای مشخص شوند.

دوازدهمين جلسه هیات هفت نفری منتخب –     ۴/٣/۱۳۶۶

١-افراد تائيد شده :-آقايان حسينی اعرابی ( از شاخه کرج) که توصيه شده توسط آقای شاه حسينی مورد مطالعه قرار گرفته و از نقطه نظر ايشان استفاده گردد. ٢- افشار کهن ٣- عباس درگاهی ۴- پاشاپور  ۵- رمضانی  ۶-علی اسماعيلی٧ -امينی   ٨-علی کیانی ٩ – مظلومی

۲- راجع به صدور اعلاميه موافقت شده که در جلسه هیات حسن نيت که قرار است در١١/٣/۶۶برقرار شود از کليه شرکت کنندگان خواسته شود نظر خود را اعلام نمايند.

٣-درمورد اعلاميه بحث شد که راجع به صدور اعلاميه قاطع و منطقی در وهله اول از سایر اعضای شورای جبهه ملی خواسته شود که اقدام به همکاری آن بکنند در غير اين صورت هیات حسن نيت همانند اعلاميه های قبلی خود راجع به بحث آزادی يا مطالبات آزادي خواهانه بيانيه و يا اعلاميه صادر نمايد.

۴- در جلسه ١١ خرداد پايان دوره ماموريت سه ماهه هیات ٧ نفره منتخب اعلام و کسب تکليف شود تا برای جلسه بعدی تصميم قطعی اتخاذ گردد که يا همين اعضا ابقا گردند يا افراد جديدی برگزيده شوند.

۵- برای صدور بيانيه و يا اعلاميه می توان از موضوعات مهمي چون ادغام وزارتخانه های کشاورزی و جهاد … استفاده کرد.

۶- اعلاميه آقای درودی راجع به آزادی خوانده و اصلاحات مقدماتی به عمل آمده تا در جلسه عمومی ١١ خرداد به اطلاع شرکت کنندگان رسانيده شود.

۷- بحث مالی در جلسه ١١ خرداد حتما بايد به بحث گذاشته شود.

۸-جلسات عمومي  و آتی هیات حسن نيت به شرح زير برنامه ريزی شد:

-اخبار

-ارائه تحليلی محدود درباره اوضاع کنونی توسط آقای لباسچی.

-ارائه بحث تحليلی درباره تحولات جهانی بخصوص شوروی و رسالت ملیون در مقابل اين مسائل.

-ارائه نتيجه کتاب ايران: سراب قدرت توسط آقای طالبی

-ارائه بيانيه تهيه شده توسط آقای دروّدی درباره آزادی

-راجع به افراد مندرج در ذيل همچنان مطالعات و تحقيقات ادامه دارد:

آقايان: کامفر،مهندس شيوا و تورج مديری

۱۰- کتاب به عنوان تجديد دوباره با تاريخ برای مطالعه  اعضاي هیات حسن نيت پيشنهاد شد.

١١- قرار شد که در جلسه عمومی اعلام شود کساني که از جلسات آتی سه جلسه بدون ذکر علت وغير موجه پی در پی غايب باشند ،از دعوت آنها برای جلسات بعدی خودداری خواهد شد.

جلسه هیات منتخب    –    ۲۸/٣/۱۳۶۶

جلسه با حضور تمامی اعضا تشکيل و به موضوعات مندرج در ذيل توجه و بحث و تبادل نظر شد:

۱-در جلسات آتی عمومی هیات حتما بايد فهرست حضور و غياب قرائت و اسامی غايبين اعلام گردد.

۲-چنانچه فردی بيش از سه جلسه پی در پی غايب با شد برای جلسات بعدی از او دعوتی به عمل نخواهد آمد.

۳-قرار شد خلاصه تفسيري  کتاب ايران: سراب قدرت مجددا به صورت دست نويس حاضر تا برای نشريه درون تشکيلاتی که در آتيه اقدام به تهیه آن خواهد شد آماده گردد.

۴-با توجه به بحث گذشته، قرار شد از دفعات آينده بنا به صلاحديد هیات منتخب هر بار يک نفر از گروه حسن نيت راجع به مسائل روز تحليل مبسوط تهيه و ارائه دهد. تحليل ها به صورت مکتوب در نشريه درون تشکيلاتی به طور مرتب چاپ  و در اختيار افراد وابسته به هیات حسن نيت قرار گيرد .

۵-به منظور تهيه نقطه نظرات اصلاحی و ارشادی از نحوه کار کليه وزارتخانه ها ف کليه اعضای هیات حسن نيت به گروه های چند نفری تقسيم و هر گروه عملکرد دولت در ارگان های ذيربط را مورد مطالعه قرار دهد تا در اعلاميه يا بيانيه های آتی  از آنها استفاده شود.

۶-چاپ  نشريه درون تشکيلاتی در حدود ۵۰ نسخه خواھد بود که حاوی اطلاعات بحث شده در ھر جلسه می باشد. (پيشنهاد شد)

۷-ترتيب اعمال دستور جلسات به طور مرتب به شرح زير پيشنهاد و مقرر گرديد:

-اخبار

-تحليل روز

-بحث درباره مطالعات تحقيقی مثلا درباره سلطنت

-اتخاذ موضع در مورد موارد مسائلی که مجمع عمومی پيشنهاد داد مثل خلاصه کتاب يا صدور بيانيه.

توضيح: رديف های٣ و۴ به تناوب می تواند در جلسات باشد يا نباشد.

-پيشنهاد شد تا قبل از تشکيل جلسه ١١ خرداد ضن بر قراری تماس با کليه اعضا از آنها خواسته شود تا اسامی کليه دوستان و افرادي که مورد شناسايی آنها در تشکيلاتی مرکزی بوده تهيه و ارائه دهند تا بلکه بدين وسيله تجمع کليه افراد برای آينده برنامه ريزی شود. ( تصويب شد)

۹-پيشنهاد شد اساسنامه شرکت تعاونی اعتبار در جلسه ١١ خرداد برای اطلاع عموم قرائت و تائيد کتبی از همه خواسته شود.

١٠- دستور جلسه: برای صدور اعلاميه در مورد موضوعاتي مانند جنگ و تبعات آن، گرانی، تورم… بحث و تبادل نظر بشود.

١١- اسامی افراد مندرج در ذيل که تائيد شد، مي بايستی در جلسه آتی عمومی اعلام شود:

آقايان مظلومی،  علی اسماعيلی،امينی،علی کيانی، افشار کهن، درگاهي، ابراھيم پاشاپور،  رمضانی  .

***

بعد از جلسه ۲۸/٣/۶۶ به علت مراقبت  وكنترل مقامات تشكيل جلسه عمومي امكان نداشت و فقط عده اي از اعضا هر ۱۵ روز يك بار در منزل آقاي حسن طالبي جلسه داشتند.

در اين جلسات ضمن مباحث گوناگون از افراد و شخصيت هاي ملي براي مصاحبه و ضبط خاطرات دعوت مي شد. در خرداد ماه سال ١٣۶٧ در اواخر جنگ ايران و عراق بيانيه ای منتشر شد که در آن دولت را از جنگ بی حاصل و خطرات ناشی از تداوم آن بر حذر می داشت که منجر به دستگيری تعدادی از امضا کنندگان شد .

از جمله دستگير شدگان از اعضای گروه حسن نيت آقايان: علی اردلان، حسين شاه حسينی، توکل امير ابراهيمي، دکتر داوران و  مهندس نظام الدين موحد بودند  .

ضمن بازجوئی ها علت برپايی جلساتی  که  به عنوان حسن نيت خوانده می شد را جستجو می کردند و به دنبال انگيزه خاص تشکيل آن بودند و سعی داشتند که علت خارجی برای آن بيابند يا حداقل برچسب براندازی،  ضد انقلاب،  مخالف قانون، منافق، و امثال آن که متداول و معمول است بر اين عده الصاق کنند .آخر کار چيزی نيافتند و اتهام مطرح بودن را عنوان کردند.

بديهی است با اوضاعی که پيش آمد و جوی که ايجاد گرديده بود عملا فعاليت گروه حسن نيت به پايان رسيد.

آنچه از فعاليت گروه حسن نيت به جای مانده اين دفتر و دوازده اعلاميه و بيانيه است که به پیوست تقديم  می شود .

با پایان فعاليت هیات حسن نيت و ادامه فعاليت تعاونی توکل، سعی در حفظ اعضا و جلب دوستان دیگر به عضویت تعاونی شد. اعضاي هیات منتخب همچنان به جلسات خود و مصاحبه با رجال ملی و ثبت آن ادامه دادند.

در سال ۱۳۷۳ جبهه ملی با استفاده از جو نسبتا آزاد به وجود آمده فعاليت جدیدی را به صورت علنی و با دعوت از افراد شروع کرد . این اقدام اخیر دعوت از اعضا كه به صورت گزينشي انجام گرفت از آن جا كه بر خلاف مفاد اساسنامه جبهه ملي بود  باعث اعتراض و نارضایتی اعضای سابق جبهه شد. اين اعتراضات بعد از سه سال منتج به درخواست اجرای پلنوم شد، که شرح آن را در بخش دوم اين يادداشت ها ملاحظه خواهيد فرمود .

فهرست بيانيه ها و اعلاميه هاي گروه حسن نيت

۱-۲۳/۴/۱۳۶۵- يادبود ۳۰ تير ١٣٣١

۲-۹/۷/۱۳۶۵-سالگرد شهادت دکتر حسين فاطمی

۳-۷/۱۰/۱۳۶۵-شهادت جهان پهلوان تختی

۴-۱۴/۱۲/۱۳۶۵- سالگرد در گذشت دکتر محمد مصدق

۵-۲۹/۱۲/۱۳۶۵- روز ملی شدن صنعت نفت در ايران

۶-۱۳/۳/۱۳۶۶-خطاب به ريگان رئيس جمهور آمريکا در پاسخ نطق ايشان

۷- ۳۰/۴/۱۳۶۶-ياد بود قيام ۳۰ تير ١٣٣١

۸-۲۸/۵/۱۳۶۶-به مناسبت کودتای خائنانه ۲۸ مرداد سال  ١٣۳۲

۹- شهريور  ۱۳۶۶ پاسخ به مقاله روزنامه رسالت

۱۰- دي مه ۱۳۶۶ آزاد يانتخابات؟

۱۱- آيا انقلاب مسئول است؟

۱۲- ارديبهشت ۱۳۶۷-  ملت را به کجا مي بريد؟

۱۳- خرداد ۱۳۶۷ بيانيه آزادگان را آزاد كنيد

 

[۱]– دکتر مصدق وصیت کرده بودند که بعد از فوت درابن بابویه در کنار شهدای ۳۰تیر ۱۳۳۱ دفن شود ولی حکومت وقت هرگز اجازه برآورده شدن این خواسته را نداد. حتی اجازه رفتن و دیدن مزار ایشان  در احمدآباد نیز ممنوع بوده وهست .

[۲]– منظور از گروه ۳۰ تیر همان گروه حسن نیت است.

[۳]– متاسفانه ترس و احتیاط بعضی آقایان که علاقه به حفظ مقام تشکیلاتی خود داشتند در حدی بود که رفقای آزاد شده از زندان را قرنطینه می کردند تا بهانه ای برای عدم ملاقات باشد.

[۴]– یکی از ابتکارات مرحوم علی اردلان جمع شدن دوستان بود تا بدین وسیله ارتباط ها حفظ شود . با تاسیس تعاونی مصرف در اوایل طبق معمول مخالفت ها شروع شد . ولی با استقبالی که از طرف کلیه نیروهای ملی از آن به عمل آمد مورد استقبال جوانان هم قرار گرفت وتا زمان تعطیل اجباری ۳۰۰ عضو داشت .