وضعیت نامطلوب آمریکا در شورای امنیت-هرمیداس باوند

۸ شهریور ۱۳۹۹   |  لینک کوتاه شده :

وضعیت نامطلوب آمریکا  در شورای امنیت

یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نظر رئیس اندونزیایی شورای امنیت درباره درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم های قبلی علیه ایران گفت: آمریکا با شرایط و وضعیت نامطلوبی در شورای امنیت و جامعه جهانی مواجه شده است.

داود هرمیداس باوند در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به موضع رییس شورای امنیت درباره نامه آمریکا به این شورا برای فعال کردن مکانیسم ماشه گفت: در این مورد شورا تصمیم‌گیر است یا باید با اکثریت آرا یا با رای گیری این مساله را تعیین تکلیف کند. در بحث ایران چون شورا صلاحیت حفظ صلح و امنیت بین الملل را دارد و آمریکا این مساله را با تفسیر خود به صلح و امنیت بین الملل مرتبط کرده است باید صریح اعلام موضع کند.

وی ادامه داد: از این رو شورای امنیت باید در این زمینه تصمیم قاطع بگیرد. شورای امنیت نمی تواند درخواست برای فعال کردن مکانیسم ماشه را به حال خود رها کند و صرفا به یک اعلام موضع و نظر اکتفا کند. در این مورد خاص باید قاطعانه نظر دهد و این مساله را ببندد.

این کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: از آنجایی که رای به پیش نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی با اکثریت داده نشد و حتی اعضای اروپایی شورا رای ممتنع دادند آمریکا موقعیت ضعیفی در شورا پیدا کرد، در عین حال شاهد هستیم که آمریکا موضوع بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را به جد و به هر شکل قصد دارد پیگیری کند به ویژه که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به موفقیت در چنین بحثی نیاز دارد از این رو نیاز است تا شورای امنیت صریح نظر دهد.

هرمیداس باوند تصریح کرد: باید اکثریت اعضای شورای امنیت به رئیس شورا اختیار تصمیم گیری در این باره بدهند یا رئیس شورا از همه اعضا در این باره نظر بخواهد که معمولا شورای امنیت در چنین مواردی رای گیری می کند. بنا بر این در روزهای آینده باید منتظر نظر قطعی شورا باشیم اینکه به چه شکل آن را انجام دهند مشخص نیست اما حتما باید سرنوشت درخواست آمریکا مشخص شود چرا که این موضوع می تواند به یک رویه تبدیل شود و از این پس هر عضو سازمان ملل به ویژه آنها که حق وتو دارند درخواست اقدام علیه یک کشور را صادر کنند که این بر خلاف منشور سازمان ملل است.

هرمیداس باوند خاطرنشان کرد: در بحث ایران باید بگویم آمریکا از وظایف و قوانین بین الملل در طرح این درخواست عدول کرده است چون او دیگر عضو برجام نیست اما از آنجایی که در این بحث مسائل نظامی را مطرح کرده است می تواند موضوع صلح و امنیت بین الملل شود.

وی ادامه داد: چین و روسیه چون فروشنده سلاح به ایران هستند علاوه بر بحث حمایت از برجام مخالف نگاه و درخواست آمریکا هستند و در این مورد به طور جدی پای کار هستند. معتقدم آمریکا با شرایط و وضعیت نامطلوبی در شورای امنیت مواجه شده است.