قتل فجیع جمال خاشقجی، نماد برادر خواندگی ایران و عربستان-کورش زعیم

۲۵ مهر ۱۳۹۷   |  لینک کوتاه شده :

تنها تفاوت دو حکومت مذهبی اینست که حکومت قبیله ای عربستان مخالفان را سر می بُرد و مُثله میکند؛ ولی جمهوری اسلامی در ایران ناپدید میکند، خوددار زنی میکند و ایست قلبی میدهد. البته گاهی روشهای دشنه آژین کردن را هم اعمال میکند. دو نظام حکومتی برادرند و هم سلیقه؛ ولی عربستان خیلی خام عمل میکند و باید خیلی روشها را از جمهوری اسلامی یاد بگیرد. ترس از انتقاد و اعتراض و تحمیل خفقان رسانه ای از ویژگیهای تغییرناپذیر رژیمهایی است که به علت خشونت و فساد و ناکارآمدی پشتیبانی مردمی ندارند.

جمال احمد خاشقجی، ۵۹ ساله، دانش آموخته دانشگاه ایالتی ایندیانا، امریکا، روزنامه نگار منتقد حکومت قبیله ای عربستان، مدیر و سردبیر کانال العرب نیوز، سردبیر روزنامه الوطن عربستان بود که آنها را بلندگوی مخالفان رژیم عربستان کرده بود. خاشقجی بعلت مزاحمت و ممنوعیت ها و تهدیدهای حکومتی عربستان در سال ۲۰۱۷ به امریکا گریخت و در آنجا حزبی مخالف حکومت عربستان تشکیل داد و نیز گزارشگر روزنامه واشنگتن پُست شد. او بشدت از ابن سلمان ولیعهد عربستان، و نیز از روش دخالت عربستان در یمن انتقاد میکرد. خاشقجی در روز دوم اکتبر امسال، وقتی برای ثبت ازدواجش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد دیگر در نیامد.

منابع پلیس ترکیه که در کنسولگری شنود نصب کرده بوده اند و بطور غیر رسمی گزارش دادند که فریادهای ناشی از شکنجه را ضبط کرده ند و اینکه خاشقجی در کنسولگری کشته و تکه تکه به خارج برده شده است. جالب است که هیچ واکنشی تا کنون از هیچ دولت عرب دیده نشده و جمهوری اسلامی هم ساکت مانده، چ.ن خودش هم اهل فن است.

محمد خاشقجی، پدر جمال، که پزشک ویژه سلطان عبدالعزیز السعود بوده، تبعه ترکیه و همسرش تبعه عربستان بوده است. باید به یاد بیاوریم که جمال خاشقچی برادر زاده آدنان خاشقچی دلال اسلحه بود که در جریان ایران-کونترا دست داشته است. پسرعموی جمال، دودی فیاد نامزد پرنسس دیانای انگلستان بود که با هم در یک تصادف خودرو کشته شدند.

سوای اینکه قربانی چه کسی بوده و موافق یا مخالف چه چیزی یا چه کسی بوده، اینگونه وحشی گری ها در جامعه بشری محکوم و منفور است.

کورش زعیم

عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

تهران- ۲۳ مهر ۱۳۹۷خ

BeantwoordenDoorsturen