دکتر علی رشیدی، فعال سیاسی به دو سال حبس و پنج سال محرومیت محکوم شد

۱۰ آذر ۱۳۹۴   |  لینک کوتاه شده :

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران دکتر علی رشیدی، اقتصاددان سر‌شناس و عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران را به دو سال زندان و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم نمود.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این حکم به دلیل انتشار بیانیه جبهه ملی ایران در اعتراض به وضعیت اقتصادی کشور در آبان ماه ۹۰ که مقامات اطلاعاتی ادعا نموده‌اند به قلم دکتر علی رشیدی نوشته شده است؛ و ذیل عناوین تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری صادر گردیده است.

گفتنی است در تاریخ ۹ آبان ماه ۹۰ و در پی انتشار بیانیه مذکور دکتر رشیدی بازداشت گردیده و تا اسفند ماه‌‌ همان سال که با قرار وثیقه آزاد شد، قریب به ۴ ماه را به عنوان مسن‌ترین زندانی سیاسی ایران در بندهای ۲۰۹، ۲۴۰ و ۳۵۰ اوین گذراند.

لازم به ذکر است که پس از انتخابات مناقشه انگیز سال ۸۸، علاوه بر بازجویی و احضارهای مکرر اعضای جبهه ملی ایران، کورش زعیم، علی رشیدی، عیسی خان حاتمی، محمد اولیایی فرد، حسین موسویان، پیمان عارف و حمیدرضا خادم نیزدر یک یا چند نوبت بازداشت گردیده و مدتی را در بندهای مختلف زندان اوین سپری نموده‌اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

• بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
• بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
• ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

خبرگزاری هرانا