بـیـوگـرافـی کـورش زعـیـم

۱۶ مهر ۱۳۹۴

zaim-kouroshكورش زعيم، متولد سال ۱۳۱۸ در كاشان، تحصيلات متوسطه خود را در دبيرستانهاي فيروزبهرام و هدف به پايان رساند. در دوران دبستان و دبيرستان به نوشتن گرايش پيدا كرد. در يازده سالگي جايزه بهترين انشاء سال پنجم دبستانها را دريافت كرد و بخاطر ابتكار روزنامه ديواري كه در دبستان به تنهايي مي نوشت از دكتر مصدق كه به خانه عموي پدرش رفت و آمد مي كرد، يك خودنويس جايزه گرفت. از ۱۳ سالگي جدولها و داستانهاي كوتاه او درنشرياتي مانند اميد ايران، توفيق، حاجي بابا، نوباوگان، و سپيد و سياه به چاپ مي رسيد. يك داستان كوتاه او در همان زمانها در يك مجله امريكايي ترجمه و چاپ شد. در ۱۳ سالگي همراه با دو دوست ديگر باشگاه پارسي نويسان را از طريق هفته نامه نوباوگان بنيان گذاشت كه دانش آموزان سراسر كشور را تشويق به يادگيري و ترويج زبان فارسي سره ميكرد. نخستين كتاب مجموعه داستانهاي كوتاه او در ۱۴ سالگي بچاپ رسيد و تا سال ۱۳۳۶ كه ۱۸ ساله شد شش كتاب ديگر از او بچاپ رسيد كه سه كتاب ترجمه از انگليسي و سه كتاب تاليفي، از جمله كتاب پژوهشي بزرگان كاشان، بود. در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۹) براي ادامه تحصيل عازم امريكا شد.

فعالیت ها علمی
در سال ۱۹۶۲ (۱۳۴۱) موفق به اخذ ليسانس در مهندسي سازه از دانشگاه ايلي نوي امريكا شد. در طول تحصيلات دانشگاهي يكي از دانشجويان شناخته شده و فعال بود و بارها به تشويق، عضويت انجمن هاي مهندسي و افتخاري، تقديرنامه از دانشكده مهندسي شد. در دانشگاه با پيشنهادهاي خود باني تغييرات و بهبود برخي قوانين و آيين نامه شد. در ادامه تحصيل فوق ليسانس در دانشكده مكانيك نظري و كاربردي به عنوان جوانترين عضو تيم پروفسور کورتن مسئول پژوهش درباره راكتور منفجر شده موشك فضاپيما شد. پژوهش او منجر به يك اختراع شد (۱۹۶۳). پس از اين موفقيت براي اخذ درجه فوق ليسانس مهندسي مكانيك صبر نكرد و به شيكاگو رفت تا روي ايده هاي ديگري كه داشت كار كند. از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۵ كه فوق ليسانس MBA خود را گرفت روي پروژه هاي زير كار كرد:
عضو تيم سه نفره پروژه نخستين برنامه رایانه اي محاسبات اسكلت فلزي ساختماني (۱۹۶۴).
طراحي و محاسبات سازه نخستين راكتور گلابي شكل نيروگاه اتمي در جهان (۱۹۶۵).
عضو تيم سه نفره طراحي سازه بتون آرمه نيروگاه اتمي(۱۹۶۴).
طراحي و محاسبات نخستين سازه تونل پوسته نازك فلزي در جهان(۱۹۶۵).
تدريس رياضييات در دانشكده فني شيكاگو
ايجاد نخستين بانك اطلاعاتي كامپيوتري در جهان كه وي آنرا تكميل و تجارتي كرد و با استقبال سراسري و تقدير روبرو و موضوع يك برنامه خبري تلويزيون (ABC) امريكا شد (۱۹۶۸).
طراحي و نصب نخستين سيستم حسابداري كامپيوتري براي بسیاری شرکتها از جمله شهرداري شيكاگو و مکزیکوسیتی(۱۹۶۹).
شركت در طراحي و ساخت نخستين مودم اتصال تلفن به رايانه (۱۹۷۱).
اختراع نخستين وسيله حركت موتوري و مكانيكي روي برف، يخ و آب كه در امريكا و كشورهاي ديگر جهان به ثبت رسيد، (۱۹۷۲).
اختراع تبدیل صفحه کلید تلفن برای دسترسی مستقیم به اطلاعات فهرست شماره های تلفن (۱۳۷۰).

فعالیت های سیاسی
در دانشگاه با چند تن از دانشجویان ایرانی و با ترغیب دکتر علی شایگان شاخه ای از جبهه ملی را ایجادکرد که مجالس سخنرانی برای شایگان ترتیب می دادند. پس از فارق التحصیلی همین کار را در همراه با سه دوست دیگر در شیکاگو انجام داد.
پس از بازگشت به ایران، با برخی چهره های جبهه ملی آشنا شد. در سال ۱۳۵۸ كه جبهه ملي ايران دفتر مركزي خود را باز كرد، او در آنجا به فعاليت پرداخت و برای عضویت در كميته های تدوين اساسنامه و كميته تدوين منشور همراه با دکتر ورجاوند، دکتر رشیدی، حسن لباسچی، دکتر مبشری برگزیده شد. او كميته حل اختلاف ميان دو جناح جبهه ملي را تشکیل داد، و به تنهايي نظامنامه داخلي جبهه را تدوين كرد. در همان سال كانون انديشه و سخن را براي پژوهش جهت شكل دهي به ايران آينده بنيانگذاري كرد كه ۱۲ نفر ديگر از فرهيختگان ملي به آن پيوستند. در سال ۱۳۶۰، فعالیت جبهه ملی ممنوع شد و شماری از شخصیت های آن زندانی شدند. در سال ۱۳۶۱ زعیم نیز به علت فعاليتش در جبهه ملي و مقاله هاي انتقادي متعددش، از جمله انتقاد از دخالت و نفوذ کا گ ب در ساختار جمهوری اسلامی (که منجر به حمله های متعدد رادیو فارسی مسکو علیه کورش زعیم شد) دستگير و در سلول انفرادی بند ۲۰۶ زندان اوين براي بيش از چهار ماه زنداني شد. در ۱۳۶۲، پس از آزادی شخصیت های جبهه ملی از زندان، او همراه با چهل تن از اعضای جبهه ملی مبارزه را در چارچوب “گروه حسن نیت” دنبال کردند. پس از ممنوعیت فعالیت این گروه و دستگیری چند تن از آنان، کورش زعیم همراه با ۷ تن دیگر از اعضای ارشد جبهه: علی اردلان، پرویز ورجاوند، حسین شاه حسینی، حسن لباسچی، تیمسار مجللی، اسدالله مبشری و — اقدام به ادامه مبارزه و انتشار شماری بیانیه های انتقادآمیز کردند.
در سال ۱۳۷۲، که قرار شده بود علی اردلان شورای جبهه ملی پنجم را تشکیل دهد، با ترغیب دکتر مسعود حجازی، آقای عبدالعلی (ادیب) برومند این کار را با دعوت از اعضای شورای مرکزی ۵۸ و کسانی را که دکتر حجازی پیشنهاد کرده بودانجام داد. در این فهرست کورش زعیم از جمله حذف شدگان بود. سرانجام در سال ۱۳۷۹ با وجود ادامه مخالفت گروه کوچکی، وی به اتفاق آراء به عضویت شورای مرکزی جبهه ملی ایران انتخاب و در همان سال به عضویت هیئت اجرایی جبهه و مسئولیت روابط عمومی جبهه برگزیده شد. در پلنوم ۱۳۸۲ جبهه ملی ایران، با وجود کارشکنی ها و شایعه پراکنی ها و تهمت های بسیار گروه کوچکی در جبهه، بار دیگر به عضویت شورای مرکزی و کمیته بازنگری اساسنامه و سپس به کمیته تدوین منشور برگزیده شد. در ۱۳۸۶، به علت جلوگیری برخی اعضاء از فعالیت، از عضویت هیات اجرایی کناره گیری کرد، ولی به عنوان دبير شوراي رهبري جبهه ملي ايران برگزیده شد.
در سال ۱۳۸۷ همراه با شماري از فعالان سياسي مانند هرميداس باوند، عيسي خان حاتمي، محمد ملكي و حشمت الله طبرزدي به تشكيل همبستگي براي دموكراسي و حقوق بشر در ايران با مشاركت بيست و پنج سازمان سياسي و حقوق بشری، کارگری، فرهنگی و مدنی پرداخت كه سمت دبير سياسي آن را به عهده دارد.
در ۱۳۹۴، در انتخاباتی که زعیم و دوستانش به غیر دموکراتیک بودنش اعتراض داشتند، به نایب رییس اول شورای مرکزی جبهه ملی ایران برگزیده شد.

زندان ها
كورش زعيم در سال ۱۳۸۵، به علت سخنراني هاي تند و مواضع سياسي خود ۴۷ روز را در انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوين گذراند. در سال ۱۳۸۸، پس از انتخابات رياست جمهوري به علت انتشار مانيفستي به عنوان “پيشنهاد براي نجات ميهن” و سخنراني هاي انتقادي خود براي ۹۱ روز در انفرادی بند ۲۰۹ اوين زنداني و در سال ۱۳۸۹، بعلت نوشتار و مصاحبه هاي انتقاد آميز خود ۲۷ روز ديگر را در اوين زنداني شد.
كورش زعيم در روز ۱۶ اسفند ۱۳۹۰، در شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب توسط قاضي ماشاء الله احمدزاده محاكمه و به سه سال زندان تعزیری و ۵ سال محروميت از هرگونه فعاليت حزبي، سياسي و مطبوعاتي محكوم شد كه حكم زندان براي ۳ سال به شرط خودداري از هرگونه فعاليت و نوشتار و سخن تعليق شد. وی در سال ۱۳۹۴ هم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به یک سال زندان تعزیری محکوم شد که اکنون در دادگاه تجدید نظر می باشد.

آثار کورش زعیم:
– نقطه بر آب (۸ داستان کوتاه)، ۱۳۳۲
– جوجه‌ها به پرواز در می‌آیند، ۱۳۳۵
– گردباد، ۱۳۳۶
– بزرگان کاشان، ۱۳۳۶
-Strength of Fiberglass Bundles، ۱۳۴۱
– نفوذ امپریالیسم در اقتصاد جهان سوم (مجموعه مقالات)، ۱۳۵۹
– امپراتوری شوروی به کجا می‌رود؟، ۱۳۶۰ (پاورقی روزنامه میزان ۱۵۹–۱۳۵۸)
– طرحریزی کارخانه، ۱۳۶۰
– ورق حلبی را یشناسیم، ۱۳۶۰
– چوب، ۱۳۶۰
– تخته، ۱۳۶۱
– کتابدستی ریاضییات، ۱۳۶۲
– مالکیت صنایع و پیشرفت صنعتی، ۱۳۶۲
– خودآموز ساختمان، ۱۳۶۲
– جبهه ملی ایران از پیدایش تا کودتای ۲۸ مرداد، ۱۳۷۹
– زیست انرژی: دانش و کاربرد ریکی (همراه با مهناز خادم پور)، ۱۳۸۴

ترجمه ها
– برگه خونین و محکوم فراری (داستانهای کوتاه)، ۱۳۳۴
– کونتین دوروارد (سر والتر اسکات) ۱۳۳۵
– آینده بشر، (رابرت کلارک گراهام)، ۱۳۶۱
– سوسیالیسم در گذشته و آینده (ایگور شافارویچ)، ۱۳۸۶
– شهر خدا ساوونارولا و جمهوری، (ویل دورانت)، ۱۳۸۶
– طبیعت فقر توده‌ای، (جان کنث گالبریث)، ۱۳۸۶
– آزادی و مسئولیت روشنفکران، (کارل پوپر)، ۱۳۷۹
– کوروش بزرگ گزنفون هنر رهبری، (لاری هدریک)، ۱۳۸۸
– تاریخچه زمان، (استیون هاکینگ)، ۱۳۸۴
– کیهان در پوست گردو (استیون هاکینگ)، ۱۳۹۱
– طرح بزرگ (استیون هاکینگ)، ۱۳۹۳
– تئوری همه چیز (استیون هاکینگ)، ۱۳۹۳